Traktory shrnují nepřetržitě sníh a nakládají ho na korby nákladních automobilů. Tak to nyní vypadá v Hroznětíně. Město už na kompletní údržbu komunikací svým vybavením nestačilo, a proto muselo najmout specializované fir­my.

Potvrdil to Martin Maleček, místostarosta Hroznětína. „Poslední tři roky byl celkem klid, ale nyní zima skutečně udeřila. Museli jsme tedy sáhnout po specializovaných firmách, které nám s úklidem sněhu pomáhají. Také jsme najali brigádníka. Sníh odklízíme v podstatě nepřetržitě,“ konstatoval Maleček.

To podle něj hodně ovlivní náklady na zimní údržbu. „Samozřejmě se to finančně dost projeví. Stačí si spočítat, že hodina provozu traktoru přijde zhruba na pět set třicet korun. V minulosti jsme do zimní údržby investovali zhruba sto třicet tisíc korun. Letos ovšem počítáme, že se náklady mohou vyšplhat až ke dvěma stům tisícům,“ vypočítal hroznětínský místostarosta Maleček.

Ten dokonce sám s úklidem sněhu pomáhá. „Abychom vše zvládli a dokázali se nějakým způsobem prostřídat, tak jezdím s naším malým traktůrkem i já. Naší snahou je zajistit maximální údržbu komunikací. Silničáři tady také jezdí, ale mají toho určitě hodně, takže se objeví vždy jen několikrát denně, což by nestačilo. Proto jsme se zapojili naplno a jak nejlépe to jde,“ řekl Maleček.

V Hroznětíně si prý naštěstí ještě nikdo na žádný úraz nestěžoval. „V tomto směru je zatím vše v pořádku. To nám až takové starosti nedělá, narozdíl od kamionů, kterých tudy projíždí hodně a komplikují jak dopravu, tak i údržbu komunikací. Zrovna nedávno zde jeden uvízl,“ poznamenal místostarosta.

V Abertamech našli na údržbu komunikací a chodníků poměrně účinný recept. „Tak u nás řeší sníh technické služby, ale také hodně využíváme služeb lidí z úřadu práce, kteří mají odpracovat třicet hodin. Ty na úklid hodně využíváme,“ sdělil Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam. „Právě díky tomu by se nám náklady na zimní údržbu neměly výrazně prodražit. Myslím, že to je poměrně dobrá varianta, která pomáhá,“ ujistil starosta.

Podle silničářů by se počasí nemělo výrazně zmírnit ani o víkendu. „Sněhové přeháňky budou podle předpovědí určitě, což může způsobit vznik sněhových jazyků,“ informoval Josef Bulka, hlavní dispečer Údržby silnic Karlovarského kra­je.

Údržbu navíc komplikuje i vítr. „Ten například na horách hodně zhoršuje viditelnost. Lidé, kteří se například chtějí vypravit na lyžování, by určitě měli jezdit za světla a neriskovat, že v takovém počasí pojedou ve tmě,“ poradil dispečer.

Důležité je i to, aby lidé nepodceňovali výbavu svých automobilů. „Rozhodně bych na těchto věcech nešetřil, lidé by si měli uvědomit, že jet do hor bez řetězů, dostatku pohonných hmot a podobně je zbytečné riziko, které se bohužel nemusí vždy vyplatit. Opatrnost je nutná,“ poradil motoristům hlavní dispečer údržby silnic.