VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Vojta: Pilířem celého Žluticka bude turistika

Žlutice – O Žluticku se tvrdí, že je rájem turistů, historiků, archeologů a vůbec všech, kteří mají rádi přírodu a památky.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav Vojta, starosta ŽluticFoto: DENÍK/Daniel Seifert

Starostou malebných Žlutic je už desátým rokem Jaroslav Vojta a podle svých slov už v dalším volebním období kandidovat do této funkce nehodlá.

My jsme se starosty, mimo jiné, zeptali:

Nehodláte si to ještě rozmyslet? Jste jedním ze starostů, který měl amá skvělé nápady, řadu úspěchů a dokázal zajistit přísun desítek milionů do rozpočtu obce. Je vaše rozhodnutí definitivní?
Do voleb zbývá ještě rok a půl a tak se uvidí, ale v tuto chvíli jsem již ze všeho unaven. Sám jsem dost netrpělivý a je pravda, že v poslední době se přes velké úsilí nepodařilo získat žádnou větší dotaci a to mě dost otrávilo. Teď se situace možná zlepší!

Co se vám, podle vašeho názoru, ve funkci skutečně podařilo, a co byste vyzdvihl?
Určitě největším počinem a úspěchem je kotelna na biomasu. Nejen její realizace, ale i fakt, že stála 106 milionů, z čehož byl 20 milionů úvěr a letos bude splacen. Dále už bude městu přinášet nejen čisté ovzduší, což bylo a je tím hlavním, ale do budoucna i příjem, který bude záviset od rozhodování zastupitelů. Dokonce se nabízejí další možnosti, které nadále sledujeme, například výroba elektřiny. Díky kotelně vešly Žlutice ve známost po celé České republice.

Mohou si Žlutičtí zakoupit obecní byty? Za jakých podmínek?
Privatizaci bytového fondu se nám podařilo nastartovat a myslím si, že pro obyvatele a nájemníky velmi příznivě s možností proinvestování poloviny kupní ceny bytu do vnějšího vzhledu. To zahájilo opravy, které by město nikdy z vybraného nájemného nemohlo realizovat. Naráz se zlepšil vzhled panelových sídlišť.
Podařilo se nám postupně investovat do školských zařízení a jejich vybavení. Dnes jsou vybaveny technikou a zařízením na úrovni.

Zavedli jste grantový systém v oblasti kultury, vzdělanosti a sportu. Ve Žluticích je tradiční pestrá spolková činnost. Kromě nasazení a zájmu lidí je ale třeba jim pomáhat, například příspěvky z obecního rozpočtu. To jste měli na mysli?
V podstatě ano. Grantový program města jsme zavedli před pěti lety, což je u města naší velikosti výjimka. Zažádat o grant si může kdokoliv, kdo pořádá něco pro občany v oblasti sportu, mládeže, kultury a zájmové činnosti. Prostě když se domluví pár děvčat, že si chtějí udělat kurz malby na hedvábí, podají na úřad žádost a pravděpodobně získají grant. Město na granty vyčleňuje ročně tři sta tisíc korun. Mohu říct, že senám to osvědčilo. Tento systém náramně podporuje spolkovou a zájmovou činnost.

Žlutice jsou půvabné město, leží v překrásné krajině. Nehodláte ještě více rozšířit turistiku a zkvalitnit služby? Jaké máte zkušenosti se získáváním evropských dotací? Plánuje obec ještě další aktivity na podporu turistiky?
Turistika je určitě pilíř budoucí orientace Žlutic. Chceme ochránit krajinu, a proto jsme například odmítli větrné elektrárny. Spolupracujeme a sami chystáme rozšíření značených cyklotras. Podali jsme na Krajský úřad Karlovarského kraje žádosti o cyklotrasu a nové turistické trasy okolo Žlutic, na jejichž značení a výtvarném pojetí doprovodných cedulímám domluvenou spolupráci s výtvarníkem.
Pro zvýšení atraktivity jsme nechali zpracovat projekty na nová sportoviště a rekonstrukci koupaliště. Pomalu, ale jistě bude naše okolí turisty objeveno amy se snažíme i propagačními materiály jim to zjednodušit. Zatím je to v našem regionu horší s ubytováním, ale i to se zlepšuje. Funguje ATC, ubytovna a chystá se výstavba dvou penzionů soukromými osobami.

Koupaliště tedy bude v provozu už letos?
Koupaliště sice bude v provozu, ale musíme zatím hovořit pouze o přírodní nádrži. Koupaliště by z ní mohlo být, pokud se podaří sehnat přibližně 100 milionů korun.

Co například regionální operační programy (tzv. ROP) Evropské unie? Může na ně město s necelými třemi tisíci obyvatel dosáhnout?
Slibovalo se hodně peněz z Unie, které nebudeme umět utratit. My jsme zhotovili mnoho projektových dokumentací a našetřili na spoluúčast tím, že jsme neutráceli. Pak přišel šok, protože pro města naší velikosti bylo v ROPU na infrastrukturu připraveno tak málo peněz, že poptávka převyšuje nabídku desetkrát, a navíc peníze jsou vyčerpané až do roku 2013 už teď. Bohužel zase vydělala větší města.

Pod město Žlutice spadá ještě dalších pět obcí. Správa takového celku zřejmě není vůbec jednoduchá, například Veselov dodnes postrádá kanalizaci…
Na satelitní obce se bohužel zapomíná, protože v zastupitelstvu nikdo z okolí nesedí. Snažili jsme se nastartovat činnost osadních výborů, které by přicházely s aktuálními problémy, ale naše snaha zatím nevyšla. Obce mají své problémy a my se o nich dozvídáme mnohdy až s prodlením.
Vodovod do Veselova je trvalý úkol, který zatím nemá řešení. Máme na něj stavební povolení, ale celkové náklady 10 milionů jsou nad možnosti našeho rozpočtu a dotaci nám nikdo nedá s odůvodněním, že se jedná o velké náklady pro málo lidí. Ve Veselově jich žije ´jenom´ sedmdesát.

Autor: Ivana Kalinová

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení