Kdo by neznal například věhlasný Žlutický kancionál, jehož originál byl v loňském roce na jeden den do Žlutic zapůjčen? K zajímavostem města patří bezesporu také zpřístupněné tajuplné žlutické podzemí, nádherný barokní sloup Nejsvětější Trojice na náměstí, nebo stylová Katova ulička.
Také okolí města nabízí spoustu lákadel. Například nedaleký poutní kostel ve Skocích nebo zámek a pivovar v Chyši. Největší pozornost je ale v posledních letech upřena ke stolové hoře Vladař, na které se nachází rozlehlý areál pravěkého hradiště. Právě zde probíhá od roku 2001 systematický archeologický výzkum s velmi překvapivými výsledky.
Areál monumentálního hradiště se nachází na ploše 116 hektarů a kdybychom nasčítali délku jednotlivých obranných valů, došli bychom k úctyhodné vzdálenosti přes 16 kilometrů! V posledních dvou letech tu archeologové na předhradí objevili tajemné dřevěné konstrukce, jejichž stáří je potvrzeno na 500 let před naším letopočtem.
„Už tehdy zde pulsoval život a dá se říci, že hradiště na Vladaři bylo opravdovým centrem regionu té doby,“ vysvětlil Jiří Klsák, archeolog Karlovarského muzea a člen Občanského sdružení Vladař, které výzkum iniciovalo.
Objev pravěkých dřevěných konstrukcí vyvolal v odborných kruzích doslova senzaci. Něco podobného se totiž v Evropě dochovalo jen zcela výjimečně. A dají se očekávat senzační výsledky…
Vladař využil později i Jan Žižka při ústupu z Plzně a švédská vojska generála Bannera. Dějiny jsou tu všude přítomny. A to je další důvod, proč si udělat výlet na Žluticko.