Kandidátky mají uzavřeny pouze ODS, ČSSD a Karlovarská občanská alternativa.

Voliče v Karlových Varech hodlají oslovit také Strana zelených, KSČM, Alternativa, TOP 09, Hnutí Doktoři a nově strana Victoria a sdružení O co jim jde. Otazník visí nad Volbou pro město, Stranou práv občanů – Zemanovci, Suverenitou a zatím mlčí také Věci veřejné.

„Kandiduje hodně stran,“ povzdechl si Tomáš Hybner, lídr sociálních demokratů. Právě ti společně s ODS a Stranou zelených vládli Karlovým Varům po uplynulé čtyři roky. Tehdy ve volbách zvítězila ODS a podle současného lídra Wernera Hauptmanna, karlovarského primátora, se budou občanští demokraté snažit být letos stejně úspěšní. Konkurenci si ale ODS uvědomuje a tomu přizpůsobila složení kandidátky. Obměnila ji ze dvou třetin.

Werner Hauptmann je složením obměněného týmu ODS spokojen. „Chtěl jsem být lídrem nových tváří a jsem přesvědčen, že v ODS zaduje svěží vítr. Chceme se odtrhnout od starých struktur a od staré mnohdy agresivní politiky. Chci nastolit politiku racionální a diskuzní,“ uvedl Hauptmann.

Na kandidátce ODS překvapivě chybí náměstek Petr Keřka spojovaný s legendární karlovarskou losavačkou. Keřka nyní vystupuje i z ODS.

ČSSD podle lídra strany, náměstka Tomáše Hybnera, doufá, že volby vyhraje, a povolební koalici budou sestavovat sociální demokraté.

Také ČSSD už kandidátku zveřejnila. „Tvoří ji staří harcovníci, čtyři nové tváře a v první desítce jsou čtyři ženy. Kampaň, na níž nyní pracujeme, bude věcná, neagresivní a postavená na našich dosavadních úspěších,“ uvedl Hybner.

Proti ODS a ČSSD v uplynulých letech stála v zastupitelstvu opoziční Alternativa, a Karlovarská občanská alternativa a nyní také Strana zelených, která z kolice s ODS a ČSSD vystoupila. Podle manažera Alternativy Jiřího Kotka je tato strana asi nejčitelnějším subjektem mezi kandidáty komunálních voleb.

„Rozkrytí 'losovačky', prodejů domů v centru pro V.I.P. koaličníky, role vedoucí stavebního úřadu paní Doubové, výběrová řízení … z ní jsme udělali velmi nepříjemného partnera pro všechny potenciální zájemce o moc. Každý vidí, že Alternativa myslí vážně zásadní změny na magistrátu a vymýcení zkorumpovaných politiků a úředníků,“ řekl Kotek.

Podle něj se od Alternativy očekává, že by ve volbách chtěla rozbít sílu hlavních koaličních stran ODS a ČSSD, včetně komunistů. Nepřekvapilo proto, že před měsícem veřejně vyzvala všechny malé strany, které chtějí změnu, aby se do voleb spojily. „Bohužel, namísto sjednocení se strany ještě více rozdrobily,“ vysvětlil Kotek.

Ani dosud opoziční Karlovarská občanská alternativa vládnoucí ODS a ČSSD ve volbách šetřit nebude.

„Čtyři roky v opozici nám poskytly obskurní podívanou na dění, kdy je zájem města a jeho občanů válcován osobními, skupinovými a obchodními zájmy napříč politickým spektrem. Nebyl a není to příjemný pohled, uvědomili jsme si však, že pokud se má toto panopitkum změnit, je třeba vystoupit ze škatulky sice hlasité, ale slabé opozice a zřetelně dát najevo, že jsme připraveni a máme dostatečný potenciál po stránce lidské a odborné převzít odpovědnost za správu a vládu tohoto města v dalším období,“ uvedl lídr KOA Petr Kulhánek.

Tomu podle něj odpovídá také program, který jje KOA připravena realizovat. Mezi jeho hlavní priority patří obnova vnitřní infrastruktury města a podpora tradičního lázeňství a cestovního ruchu jako jednoho z primárních zdrojů bohatství Karlových Varů.

Proti ODS a ČSSD se nově vyhranila Strana zelených, jejich bývalý koaliční partner. „Protože známe kandidátky ODS a ČSSD, je možnost spolupráce s těmito stranami téměř vyloučena, stejně jako u KSČM. Sympatie chováme ke Karlovarské občanské alternativě a O co jim jde, s ostatními stranami budeme schopni vyjednávat,“ uvedl předseda karlovarských Zelených Dominik Jandl.

Tomu podle něj odpovídají priority Zelených do voleb. Preferují transparentní zadávání veřejných zakázek, dominuje v něm podpora mladých rodin, urbanistika města, kultura a doprava.

Strana TOP 09 kandidátku v Karlových Varech teprve staví. „Dokončit bychom ji chtěli do konce července. Do koalice nepůjdeme s komunisty. Chceme spolupracovat s konstruktivnímu lidmi,“ uvedl Petr Gardner.

Úplným nováčkem na karlovarské politické scéně je strana Victoria, která se prezentuje celorepublikově. „Jsme středopravou stranou, která bude tvrdě a nekompromisně hájit zájmy občanů,“ uvedla předsedkyně Monika Makkiehová.