Přísná bezpečnostní opatření provázela příjezd prezidentů takzvané Visegrádské čtyřky (V4) do Karlových Varů. Zde se totiž koná summit, při kterém si mají prezidenti vyjasnit možnosti další spolupráce členských států a zhodnotit tu dosavadní. Prezidenti Václav Klaus, Ivan Gašparovič (Slovensko), Pál Schmitt (Maďarsko) a Bronislaw Komorowski (Polsko) se dočkali přivítání od davu Karlovaráků i lázeňských hostů.

Slavnostní zahájení summitu se konalo v pátek 5. listopadu dopoledne, kdy byla Mlýnská kolonáda vyzdobená vlajkami, na prezidenty čekal dlouhý červený koberec, hudba Hradní stráže a také připravený ceremoniál. Na akci vystoupil také soubor Dyleň, ostrovské mažoretky a programem provázel zkušený moderátor Petr Čimpera.

„Domnívám se, že Karlovy Vary umějí dodat těmto akcím a návštěvám zajímavou atmosféru a považuji příjezd prezidentů za nejdůležitější událost letošního roku. Karlovy Vary vždy takové hosty rády přivítají,“ konstatoval Werner Hauptmann, primátor Karlových Varů, který se s prezidenty setkal společně s hejtmanem Josefem Novotným.

„Myslím, že je dobře, že prezidenti do Karlových Varů dorazili, protože je to dobrá propagace města. Navíc děti mohly vidět takovou zajímavou událost, která se jim určitě moc líbí,“ uvedla učitelka jedné se základních škol, která s dětmi slavnostnímu příjezdu přihlížela.

Po slavnostním ceremoniálu na Mlýnské se prezidenti přemístili do hotelu Imperial, kde se včera konal slavnostní oběd a jednání summitu. Večer prezidenti zemí V4 povečeřeli v Grandhotelu Pupp na pozvání prezidenta Klause a jeho manželky Livie. Jednání summitu se završí v Imperialu během dneška.

Během návštěvy Karlových Varů státníci pouze nejednají, ale mají i možnost poznat krásy lázeňského města a také slavné prameny i další zajímavosti. Pestrý program byl připravený také pro manželky všech čtyř prezidentů, které například během dneška navštíví hrad a zámek v Bečově. Zde se dozvědí nejrůznější zajímavosti o historii a také relikviáři svatého Maura.

Poslední oficiální částí summitu států V4 je sobotní konference, na které prezidenti Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska zhodnotí jednání.