Mladí lidé by měli za svá práva a pravdu bojovat stejně, jako tomu bylo před osmnácti lety. To bylo hlavní téma vzpomínkové akce, která se konala ve svátek 17. listopadu u hlavní pošty v Karlových Varech.

Téměř tři sta lidí si mohlo společně zavzpomínat na revoluční události před osmnácti lety. „Jsem rád, že jsme se zde sešli a můžeme volně říkat, co si myslíme. Karlovy Vary byly po Praze městem, kde v revolučních dnech nejvíce dmýchaly vášně. Bohužel po osmnácti letech musím říct, že jsme si demokracii představovali trochu jinak,“ prohlásil Jiří Kotek, spoluorganizátor demonstrací v roce 1989 a současný městský zastupitel.

Podobný názor měl i karlovarský historik a předseda Klubu za krásné Karlovarsko Jiří Klsák. „Demokracii v Čechách je letos osmnáct a je plnoletá. Proto už není tolik chráněná a musíme si jí hlídat. Je důležité, aby si hlavně mladí lidé uměli svá práva střežit,“ vysvětlil. „Dnešní systém ovšem nahrává bizarnímu politickému dění. A to i v komunální politice. Je potřeba se dívat i do budoucnosti a ne skončit jako vyčpělý revolucionář,“ míní Klsák.

Na nedostatky současné demokracie upozornil i další aktivní účastník listopadových událostí Jan Horník. „Vážím si toho, že dnes mohou lidé cestovat kamkoliv, a že se zde můžeme bavit otevřeně, ale rozhodně není vše v pořádku. Měli bychom se o politiku zajímat a sledovat vývoj,“ zhodnotil.

Podle Jindřicha Konečného, spisovatele, filozofa a revolucionáře, mohou demokracii pomoci pouze mladí lidé. „Když jsme tady před osmnácti lety stáli s Jiřím Kotkem, Honzou Horníkem a dalšími lidmi, studenti nám věřili a byli tady s námi. Bohužel musím konstatovat, že jsme všichni do budoucna hleděli s úplně jinou představou. Demokracie po osmnácti letech nahrává převážně politikům a mafii. Sám mám kolikrát problém poznat, zda jsou politici mafiány, či mafiáni politiky,“ posteskl si Konečný.

„Mladým lidem hodně věřím a dnes bych se nechal vést od nich tak, jako před osmnácti lety oni stáli za námi a pomáhali nám. Poradil bych jim, aby se dívali kolem sebe a neprohráli svůj vítězný boj za demokracii a pravdu tak, jako my před osmnácti lety,“ dodal.

Organizátoři vzpomínkového mítinku na konci akce vyzvali Karlovaráky, aby přišli ve středu 21. listopadu v šestnáct hodin před karlovarskou radnici.