Smutek a rozčarování. Takové pocity nyní zažívají uživatelé přibližně dvaceti zahrádek, které se nacházejí podél Lomnického potoka na hranici obcí Březová a Stanovice.

Jejich chatky totiž stojí na území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les (CHKO), kde nemohou být vybudovány stavby trvalého charakteru. Problém je navíc v tom, že někteří chataři si své obydlí postavili na černo.

Zahrádkářům skončila nájemní smlouva a nyní musejí do konce listopadu chaty zbourat, Mnohým se to s ohledem na další skutečnosti zdá ale nefér. Jen pár metrů od zahrádek, a tedy také na území CHKO, má totiž vyrůst další obrovská ruská vesnice.

„Chatu máme za březovskou porcelánkou dvacet let. Je to strašně smutné, že ji musíme opustit a hlavně neskutečně nespravedlivé. Nájem nám byl prodlužován po deseti letech, ale vloni přišlo rozhodnutí, že už povolení nedostaneme,“ stýská si Libuše Hilbertová.

Její rodina se pokoušela proti rozhodnutí odvolat. Karlovarský stavební úřad, který má případ na starosti, ale odvolání zamítl. „Úředníci nám jednoznačně řekli, že nemáme nárok. Mohli bychom se sice i proti tomu odvolat, ale nemáme tolik peněz na případné pokuty. Už jsme to tak vzdali a chatku začínáme pomalu bourat,“ dodává Karlovaračka.

Paradoxem však je, že nedaleko těchto chatek chce generální ředitel březovské porcelánky Alexey Narovlyanskiy postavit velkou obytnou čtvrť.

Související článek: Vyroste v Březové ruská vesnice s kolonádou?