Naopak na Sokolovsku a Chebsku je počet nemocných zatím daleko nižší. Karlovarská krajská nemocnice však až do odvolání vydala zákaz návštěv pacientů, kvůli jejich možnému ohrožení chřipkou.

„Nejvíc jsou v současné době nemocné děti, zejména ty v mladších věkových kategoriích. Jasně to vyplývá z nejčerstvějších údajů – z celkového počtu 5 091 nakažených lidí jsou tři tisíce dětí,“ říká krajská epidemioložka Zuzana Vodrážková. Ani na Karlovarsku však ještě nebyla hranice epidemie přímo překročena.

„Předpokládáme, že počty pacientů se ještě mohou zvýšit, nepředpokládáme však žádné dramatické změny nahoru ani dolů,“ doplňuje lékařka.

Pokud jde o druh virů, které onemocnění způsobují, jde o viry vyskytující se v populaci už několikátý rok. Tyto viry se nacházejí rovněž ve vakcíně, kterou byli vloni a ještě letos v lednu zájemci a chronicky nemocní lidé očkováni. Jinak řečeno, očkování by mělo nákaze zcela zabránit.

Hygienici zatím nemají důvod doporučovat ředitelům škol, aby vyhlašovali kdekoli v kraji chřipkové prázdniny. Kompetence je v takových případech na nich, nevydá–li pokyn celorepubliková státní hygienická služba.