VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Císařskými lázněmi se bude asi chlubit Karlovarský kraj

KARLOVY VARY - Prodej architektonicky nesmírně cenného objektu kraji posoudí karlovarští zastupitelé už v dubnu.

29.3.2008
SDÍLEJ:

CÍSAŘSKÁ KOUPEL V LÁZNÍCH. Karlovy Vary prodají Karlovarskému kraji Císařské lázně, včetně mobiliáře, za 150 milionů. Kraj je městu ale nezaplatí. Použije je na opravy objektu.Foto: DENÍK/Archiv KD

Karlovy Vary se podle všeho vzdají jednoho ze svých posledních architektonických skvostů. Císařské lázně chtějí prodat Karlovarskému kraji. Tento záměr včetně vyjmutí historické budovy ze seznamu neprodejných objektů už schválili karlovarští radní. Zastupitelé se k němu vysloví 15. dubna.

Nemovitou kulturní památku hodlá město Karlovarskému kraji prodat za 155 milionů korun, ovšem s tím, že tuto částku může kraj proinvestovat. Za prodej Císařských lázní tak město nezíská ani korunu.

„V připravované smlouvě jsou velké sankce, s nimiž musí kraj počítat. Pokud se mu nepodaří objekt do roku 2010 opravit, pak jej musí městu vrátit. V případě, že by jej chtěl převést na třetí osobu, pak mu hrozí pokuta 500 milionů korun,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD).

Do obnovy Císařských lázní, které město už roky nevyužívá, je podle Hybnera třeba vložit až 750 milionů korun. To potvrzuje i Karlovarský kraj. „Na opravu budovy budeme žádat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Čas ale pracuje proti nám, jenom projektové práce si vyžádají rok. V budově by měla vzniknout expozice muzea, krajské i městské infocentrum, kino, zázemí by zde našel Karlovarský symfonický orchestr, a počítáme s kongresovým sálem pro pět set osob,“ vysvětlil hejtman Josef Pavel. Souhlasí i se sankcemi v kupní smlouvě. „Budovu chceme opravit a provozovat. Neprodáme ji, ani ji neodvezeme,“ zdůraznil.

Někteří karlovarští zastupitelé ale nesouhlasí s tím, že Karlovy Vary předají kraji také velmi cenný mobiliář lázní. Do něj patří vzácné obrazy, lustry, původní vybavení Císařské lázně a další historické artefakty. Podle primátorky Veroniky Vlkové (ODS) to ale jinak udělat nešlo. „Pokud kraj hodlá na rekonstrukci lázní žádat o evropské peníze, pak objekt musí mít jednoho vlastníka. Movitý majetek odhadl znalec na necelých 38 milionů korun a výpůjčkou to řešit nešlo. Kraj tyto peníze použije na opravu těchto uměleckých děl,“ vysvětlila primátorka.

O prodeji není stoprocentně přesvědčen ani náměstek pro kulturu a lázeňství Jan Balek (ODS). „Optimální stav by byl, kdyby si objekt město ponechalo. Lázně navíc prodáváme přímému zájemci, takže ten je nemůže komerčně využít. Na to by se vztahovala neoprávněná podpora. Obávám se proto, aby se z lázní nestalo zakonzervované muzeum. A to by byla škoda,“ uvedl Balek.

Autor: Ivana Kalinová

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení