Už přes sto nespokojených Karlovaráků se sešlo ve středu odpoledne před budovou magistrátu, aby zde vyjádřili svůj nesouhlas s kroky vedení města. Akci opět svolalo Fórum občanů, ke kterému se řadí členové občanských sdružení, opoziční politici i mladí hip–hopoví hudebníci. Zatímco při demonstraci z minulého týdne vešli lidé do budovy radnice, kde skandovali: „Demisi! Demisi“, tentokrát se vydali k budově soudu i státního zastupitelství.

Ještě před tím ale vyslechli slova svolavatele mítinku, opozičního zastupitele Jiřího Kotka (ODA–SNKED). „Stát tu a promlouvat není vůbec snadné. Proto toto riziko beru na sebe,“ prohlásil Kotek.

Nestačil ani domluvit, a už se z davu ozval Ronald Němec, předseda sdružení Mladí duchem, které se snaží naopak kroky radnice obhajovat.

„A co nabízíte, pane Kotek?“ zvolal Němec. Kolem stojící lidé se proti němu ozvali: „Jste provokatér. Mlčte!“ Druzí naopak chtěli, aby mu bylo dáno slovo: „Nechte ho mluvit, on se ztrapní sám.“ Ve své krátké řeči Němec (v černém kabátě v popředí na snímku vpravo) ale lidi neoslovil, spíše naopak. Mezi ním a některými demonstrujícími se pak strhla ostrá hádka.

Karlovaráci se pak se skandováním „Máme toho dost!“ vydali nejdříve před budovu soudu, kde požadovali spravedlivé soudy. Pak pokračovali do Jaltské ulice před budovu státního zastupitelství. „Karlovarská prokuratura odložila téměř všechna trestní oznámení, která byla v souvislosti s magistrátem podána,“ prohlásil zde Kotek. A lidé tak skandovali: „Nestačí jen odkládat!“

Na mítink přišli Kotka podpořit také jeho kolegové, karlovarští zastupitelé Jaroslava Růžička (SNKED) a Vlastimil Lepík (KOA). Podle Růžičky nejsou podobné demonstrace před magistrátem zrovna jeho ´krevní skupinou´, ovšem i on sám si myslí, že je třeba něco dělat. „Minimálně to vyburcovalo lidi, vidíte sami, že jich tady není málo. Jsou s vedením radnice nespokojeni a dávavají to velmi hlasitě najevo. A to je to nesmírně důležité,“ řekl Růžička.

A jak se staví k demonstraci vedení města? Zatímco primátorka Veronika Vlková (ODS) prohlásila, že má bohužel jiný program, její náměstek Petr Keřka (ODS) to komentoval slovy: „ Ať si každý svolává kde chce, co chce. Nemám s tím žádný problém, ale ať je to v mezích zákona, slušnosti a tolerance. Není ale možné, aby skupina lidí narušovala svým chováním jednání jiných občanů, kteří si na magistrátu vyřizují své záležitosti.“ K možnosti, jestli by neměl s demonstranty jednat, uvedl, že nemá důvod na toto shromáždění chodit. „Z osobní zkušenosti vím, že komunikace s emotivně nazlobenými lidmi někde venku nebo na chodbě totiž k ničemu nevede.“

Pro Českou televizi pak Keřka uvedl: „V Karlových Varech žije padesát tři tisíc obyvatel, z nichž demonstruje jen zlomek. Názor té drtivé většiny lidí je naprosto jiný.“

Vedení města, tak jako obvykle, demonstraci nespokojených občanů ignorovalo. Jedinou výjimkou z koaličního uskupení byl zastupitel Jaroslav Zach (ODS). „Přišel jsem se podívat. Chci vědět, co se lidem nelíbí a za co nás kritizují,“ uvedl. Happeningy chystá Fórum občanů i nadále. „Příští středu se sejdeme v 16.30 hodin znovu před radnicí,“ uvedl zastupitel Jiří Kotek, který byl překvapen, že se lidí schází čím dál více.

„Proč jsem přišla? Protože nejsem spokojena s tím, co radnice nyní předvádí. Rozhodně to není jenom kvůli tomu, že seniorům zdražila radnice jízdné, jak se mi snažil namluvit jeden z kolegů,“ uvedla jedna z Karlovaraček. Podle ní radnice s lidmi vůbec nekomunikuje. A ani nechce.

Související články:
Sto statečných na radnici: "Demisi! Demisi! Demisi!"
Politolog: Situace ve městě je vážná

Glosa ke článku: Informované ovečky