VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotníci jdou do voleb

KARLOVY VARY - Primáři vzali své rezignace zpět.

17.1.2008 59
SDÍLEJ:

Před Thermalem se na podporu karlovarské nemocnice sešlo přes dva a půl tisíce lidí.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Jako gesto dobré vůle k dohodě mezi krajem a karlovarskou nemocnicí vzalo šestnáct primářů své rezignace na primariáty zpět. Lékaři ale zároveň doufají, že kraj dodrží své slovo a všechny dohody, k nimž se zavázal. Personál karlovarské nemocnice také odvolává celodenní stávku připravenou na 24. ledna.

Požadavky lékařů podpořilo přibližně dva a půl tisíce lidí. Ti se sešli v 17 hodin před budovou Becherkovky na třídě T.G.M., odkud se vydali s lampiony, píšťalkami a zvonky na pochod k hotelu Thermal. Zde vyslechli proslovy karlovarské zdravotnické elity.

"Doufejme v karlovarské jaro, a ne v normalizaci," zaznělo z pódia. Lékaři opět kritizovali neschopnost kraje řídit krajskou nemocnici a znovu poukázali na její tunelování. "Přístroje na hemodialýze manažeři České zdravotní nechali opravovat za ceny vyšší, než je jejich zůstatková hodnota. Na naše dotazy nám nikdo nedal žádnou odpověď," uvedla lékařka oddělení hemodialýzy Dáša Fricová.

Praktičtí lékaři ovšem nejsou tak optimističtí, a 24. ledna, kdy se schází mimořádné krajské zastupitelstvo, jsou připraveni na podporu lékařů uzavřít v tento den své ordinace.

Před shromážděnými lidmi vystoupil i bývalý primář gynekologie Jiří Klikar, který na protest proti managementu, dosazenému do nemocnice krajem, odstoupil už před rokem. "Byla to ďábelská myšlenka, nechat řídit nemocnice prostřednictvím "odborníků" z Prahy. Proto jsem rezignoval. Musíme mít na paměti, že politici vykonávají pouze správu věcí veřejných, jsou námi voleni a námi placeni. Zcela evidentně selhali. Věřím, že na tuto krizi nezapomeneme a budeme připraveni nemocnici znovu bránit. Jsem o tom přesvědčen. Uvidíme při volbách," zdůraznil Klikar.

I další lékaři upozorňovali, že nemocnice dosud nemá vyhráno, a zdůraznili, že si nezávislý audit hospodaření České zdravotní, a.s., dobře pohlídají.

Primáři, kteří se vracejí na svá oddělení, uvedli, že je to jejich projev dobré vůle. "Děkujeme, že jste se nenechali zmást průhledným utloukáním velkopanskými báchorkami krajských politiků. Čím větší strach a servilnost, tím více si mocní troufali, troufají a budou troufat," uvedl primář interny Jaroslav Žák.

Karlovarští lékaři se zároveň pro letošní rok vzdávají jakéhokoliv navýšení svých platů. "Nebudeme požadovat zvýšení našich mezd. Chceme, aby za tyto finanční prostředky byly zvýšeny bídné platy našich zdravotních sester," uvedli lékaři.

Lékaři a zdravotní sestry karlovarské nemocnice se zároveň rozhodli založit občanské hnutí, které nazvali SooS, tedy 'Snaha o ochranu slušnosti'. "Cílem tohoto hnutí je kandidovat do krajských voleb na podzim tohoto roku a základní a jedinou myšlenkou, kterou chceme prosadit, je zřízení Krajské neziskové nemocnice a tak zabránit její privatizaci. Do čela tohoto hnutí postavíme veřejně známé lékaře, primáře a zdravotní sestry," uvedli lékaři.

Petici občanů na podporu lékařů už podepsalo 1850 občanů z celého Karlovarského kraje.

Glosy:
Sejměte je všechny
Lednový 17.listopad

Související:
Vleklou krizi v nemocnici rozetnul kompromis (17.1.2008)
Česká zdravotní je skutečně napojena na společnost Zdravotní distribuční (17.1:2008)
Vyléčí kraj krizi nemocnice? (16.1.2008)
Z karlovarské nemocnice chce odejít přes dvě stě padesát lidí (15.1.2008)
Praktičtí lékaři stojí při primářích (14.1.2008)
Lékaři vyvracejí nesmyslná tvrzení ohledně svých platů (14.1.2008)
Šéf dozorčí rady nemocnice rezignoval (13.1.2008)
Lékaři: Podali jsme trestní oznámení (11.1.2008)
Zastupitelé chtějí řešit zdravotnictví (11.1.2008)
Davy lidí bojovaly za nemocnici (10.1.2008)
Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace… (4.1.2008)

17.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 59
SDÍLEJ:
Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení