Jako gesto dobré vůle k dohodě mezi krajem a karlovarskou nemocnicí vzalo šestnáct primářů své rezignace na primariáty zpět. Lékaři ale zároveň doufají, že kraj dodrží své slovo a všechny dohody, k nimž se zavázal. Personál karlovarské nemocnice také odvolává celodenní stávku připravenou na 24. ledna.

Požadavky lékařů podpořilo přibližně dva a půl tisíce lidí. Ti se sešli v 17 hodin před budovou Becherkovky na třídě T.G.M., odkud se vydali s lampiony, píšťalkami a zvonky na pochod k hotelu Thermal. Zde vyslechli proslovy karlovarské zdravotnické elity.

"Doufejme v karlovarské jaro, a ne v normalizaci," zaznělo z pódia. Lékaři opět kritizovali neschopnost kraje řídit krajskou nemocnici a znovu poukázali na její tunelování. "Přístroje na hemodialýze manažeři České zdravotní nechali opravovat za ceny vyšší, než je jejich zůstatková hodnota. Na naše dotazy nám nikdo nedal žádnou odpověď," uvedla lékařka oddělení hemodialýzy Dáša Fricová.

Praktičtí lékaři ovšem nejsou tak optimističtí, a 24. ledna, kdy se schází mimořádné krajské zastupitelstvo, jsou připraveni na podporu lékařů uzavřít v tento den své ordinace.

Před shromážděnými lidmi vystoupil i bývalý primář gynekologie Jiří Klikar, který na protest proti managementu, dosazenému do nemocnice krajem, odstoupil už před rokem. "Byla to ďábelská myšlenka, nechat řídit nemocnice prostřednictvím "odborníků" z Prahy. Proto jsem rezignoval. Musíme mít na paměti, že politici vykonávají pouze správu věcí veřejných, jsou námi voleni a námi placeni. Zcela evidentně selhali. Věřím, že na tuto krizi nezapomeneme a budeme připraveni nemocnici znovu bránit. Jsem o tom přesvědčen. Uvidíme při volbách," zdůraznil Klikar.

I další lékaři upozorňovali, že nemocnice dosud nemá vyhráno, a zdůraznili, že si nezávislý audit hospodaření České zdravotní, a.s., dobře pohlídají.

Primáři, kteří se vracejí na svá oddělení, uvedli, že je to jejich projev dobré vůle. "Děkujeme, že jste se nenechali zmást průhledným utloukáním velkopanskými báchorkami krajských politiků. Čím větší strach a servilnost, tím více si mocní troufali, troufají a budou troufat," uvedl primář interny Jaroslav Žák.

Karlovarští lékaři se zároveň pro letošní rok vzdávají jakéhokoliv navýšení svých platů. "Nebudeme požadovat zvýšení našich mezd. Chceme, aby za tyto finanční prostředky byly zvýšeny bídné platy našich zdravotních sester," uvedli lékaři.

Lékaři a zdravotní sestry karlovarské nemocnice se zároveň rozhodli založit občanské hnutí, které nazvali SooS, tedy 'Snaha o ochranu slušnosti'. "Cílem tohoto hnutí je kandidovat do krajských voleb na podzim tohoto roku a základní a jedinou myšlenkou, kterou chceme prosadit, je zřízení Krajské neziskové nemocnice a tak zabránit její privatizaci. Do čela tohoto hnutí postavíme veřejně známé lékaře, primáře a zdravotní sestry," uvedli lékaři.

Petici občanů na podporu lékařů už podepsalo 1850 občanů z celého Karlovarského kraje.

Glosy:
Sejměte je všechny
Lednový 17.listopad

Související:
Vleklou krizi v nemocnici rozetnul kompromis (17.1.2008)
Česká zdravotní je skutečně napojena na společnost Zdravotní distribuční (17.1:2008)
Vyléčí kraj krizi nemocnice? (16.1.2008)
Z karlovarské nemocnice chce odejít přes dvě stě padesát lidí (15.1.2008)
Praktičtí lékaři stojí při primářích (14.1.2008)
Lékaři vyvracejí nesmyslná tvrzení ohledně svých platů (14.1.2008)
Šéf dozorčí rady nemocnice rezignoval (13.1.2008)
Lékaři: Podali jsme trestní oznámení (11.1.2008)
Zastupitelé chtějí řešit zdravotnictví (11.1.2008)
Davy lidí bojovaly za nemocnici (10.1.2008)
Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace… (4.1.2008)