„Že tohle ještě existuje, tak to jsem nevěřila. Tak odpudivé veřejné záchody, které spíše než toalety připomínají semeniště infekce, jsem neviděla tak devatenáct let,“ líčila otřesný zážitek ze světoznámého lázeňského města Hana Biskupová z Jihlavy.

Ta žasla i nad chováním zdejšího personálu.

„Zřízenec, z něhož byly alkoholové výpary cítit na dálku, byl sprostý, ale osm korun za použití toalety vzal s naprostým klidem. A to musíte použít záchod s moduritovými močovými zázraky. Na reklamaci nereagovali ani v oddělení stížností. Na tento zážitek z Karlových Varů, kam tak ráda jezdím, skutečně nikdy nezapomenu,“ dodala lázeňská pacientka.

Po naší návštěvě toalet na Dolním nádraží jsme jí museli dát za pravdu. Jediné, co je zde skutečně udržované, je výrazné upozornění, že jejich použití stojí osm korun. Zřízenec vám pak záchod proti tomuto drobnému obnosu, ovšem bez jakéhokoliv účetního dokladu, odemkne. A pak se vám chce okamžitě odejít. Toaletní papír visí na stěně ošlehané lidskými exkrementy, ručník je špínou už tak navinulý a ztvrdlý, že jej nelze vůbec použít.

„No fuj,“ štítivě krčila nos další pasažérka na Dolním nádraží, která byla nucena tyto toalety použít.

„Účtenku? Tu jsem nedostal, ale ani jsem ji nevyžadoval. Tady nemá kam jinam si člověk odskočit,“ uvedl další z přítomných. To je pravda, toalety v patře jsou uzavřené a v centru města už poblíž jiné nejsou.

„Nefoťte,“ zněl příkaz obsluhujícího personálu, když jsme se snažili nepořádek zdokumentovat.

Část Dolního nádraží v Karlových Varech vlastní České dráhy (ČD), část karlovarská radnice. Veřejné toalety v přízemí patří také ČD, které je pronajaly soukromé firmě.

„O potížích víme a už před měsícem jsme tuto společnost varovali, aby okamžitě zjednala nápravu. Lidé si zde stěžovali také na zápach. Situaci budeme nyní opět řešit a pokud firma nezjedná nápravu, je možná i výpověď,“ uvedla Markéta Krausová, mluvčí Českých drah.

Prostory v prvním patře Dolního nádraží, v nichž jsou druhé veřejné záchodky v této frekventované budově, patří naopak karlovarské radnici. Na dotaz, proč jsou uzavřeny, odpověděl mluvčí magistrátu Jakub Kaválek, že jedny toalety v této lokalitě stačí. „Přece nebudeme provozovat další konkurenční záchody,“ vysvětlil mluvčí.

Glosa: Zážitek z Lázní? Toalety…