Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaká je skutečná cena Lázní I a III?

Dopis znalce Otakara Kodla primátorce města Veronice Vlkové.

27.4.2008 2
SDÍLEJ:

Lázně IFoto: DENÍK/Alexander Klimeš

Vážená paní primátorko, již po druhé Vám píši v záležitosti cen objektů Lázní I a III. Není mi lhostejné, jak se lacino historické objekty města prodávají. Již naši předkové a starostové města nechali postavit tyto objekty s tím, že se jedná o historický a neprodejný majetek města. Tyto objekty jsou proto památkově chráněné, mají jedinečnou architekturu a umístění a nemají srovnání. Proto vyžadují i jiný přístup k jejich provozu, fungování, posouzení i ceně.

Měl jsem možná štěstí, když již v roce 1992 jsem byl osloven městem provést jejich ocenění. Toto jsem prováděl s renomovanou pražskou společností. Výchozí stavy roce 1992 pro provedení ocenění: oba památkově chráněné, historické objekty byly v provozu, byly vybaveny nábytkem. V té době nebyl rozvinutý trh z komerčními objekty, platila cenová mapa stavebních pozemků ve městě. Předmětem zadání ocenění nebyl movitý majetek, inventář ani přístrojové vybavení.

Lázně I – Tento provozovaný objekt byl oceněn ve výši 235 mil. Kč, z toho pozemky v ceně 181 mil. Kč. V ceně nebyla započtena historická a umělecká hodnota tohoto objektu. Jedná se o sochařskou výzdobu, tříramenné mramorové schodiště, císařskou lázeň, obrazy, nábytek či Zanderův sál.

Lázně III – Tento objekt byt zcela provozován - balneoprovoz s bazénem, stravovacím zařízením a lázeňskou poliklinikou. Dále je zde Dvořákův sál a zázemí KSO. Tento provozovaný objekt byl oceněn na 181 mil. Kč, z toho pozemky ve výši 131 mil. Oceněn nebyl movitý majetek, inventář, vybavení ordinací, odborných pracovišť, vybavení kuchyně, jídelny, Dvořákova sálu, ani přístrojového vybavení celého objektu.

Výchozí stav pro oceněn v roce 2008: Lázně I jako budova jsou používány ojediněle, objekt trpí tím, že není provozován, pokusy o nevhodný způsob prodeje, není zde nábytek, chybí údržba. Lázně III jsou provozovány formou pronájmu. Nájemce i město do objektu investovali zvláště po požáru střechy Dvořákova sálu. Lze předpokládat, že část finančních prostředků byla oprava a část bylo zhodnocení. Rovněž se předpokládá, že práce provedené dle faktur byly vlastníkem objektu prověřeny a provedení prací kontrolováno na stavbě. V současné době neplatí cenová mapa pozemků města (původní výše 25 000 Kč/m2) v této lokalitě, ale vzhledem k výjimečnosti a jedinečnosti těchto objektů se předpokládá cena pozemků vyšší. Lázně I , jejichž stáří je 114 let, mají předpokládanou životnost 180 let, obestavěný prostor 83 700 m3 a výměra pozemků 7254 m2. Z této úvahy vychází cena stavby 161 mil. Kč, cena pozemků 218 mil. Kč, umělecká výzdoba 40 mil. Kč, tedy celkem 419 milionů korun.

Otakar Kodl, znalecký ústav oceňování nemovitostí

Související: Původní znalec zpochybnil současné odhady lázní

27.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení