„Zrodil se v mlhách Roubínkovy roztančující koalice roku 2006. Toho v úvodní fázi zastoupila náměstkyně pro kulturu Monika Makkiehová, která byla oslovena s nabídkou na zprostředkování podpory z fondů EU – Cultura 2000,“ tvrdí Kotek o počátku projektu na internetových stránkách radnicnilisty.cz.

Podle něj je celý projekt „tunelem“, který mezi sebou dohodly firmy Eurotec Consulting Brusel a Laverna Romana za asistence města Karlovy Vary.

Na údajně exkluzivní adrese prvně jmenované firmy v Bruselu prý ovšem žádný Eurotec nesídlí, telefony jsou hluché a webový odkaz je slepý.

„Obě firmy tak působí spíše jako přečerpávací stanice. Je sice pravda, že v rámci projektu se nějaká sešlost několika zástupců zúčastněných měst občas v některém z lázeňských míst sejde, ovšem působí to pouze jako křoví nad tím tunelem,“ zmínil Kotek a pokračuje: „Jako horký problém se v poločase realizovaného projektu Thermae Europeae ukázalo, že žádní odborníci ani žádní umělci do projektu zasvěceni nejsou! Prostě půlka projektu je pryč, a co se vlastně již stalo? Předražené webové stránky, provize firmám, letáky a tři sešlosti hrstky spíše nevýznamných zástupců pěti měst,“ tvrdí Kotek.

Za těchto okolností pokládá opoziční zastupitel za jediné, ještě trochu čestné řešení, celou záležitost vyúčtovat a nevyčerpané prostředky z EU vrátit.

Dnes bude o projektu Cultura 2000 jednat městská rada, v příštím týdnu se má v K. Varech uskutečnit v rámci tohoto projektu několik seminářů a VIP akcí, např. fotbalové utkání úředníků z Bruselu s místními politiky.