Sehnat svého gynekologa, tedy ambulantního specialistu oboru ženského lékařství, je občas v Karlových Varech nadlidský úkol. Většina z lékařů má už nyní tak velký počet registrovaných pacientek, že nemá šanci přibírat další.

„Je to opravdu složité. Počet mých pacientek se počítá v tisících, a proto si nemohu dovolit přijímat nové. Dělám to jen ve zcela mimořádných případech,“ říká například gynekolog Tomáš Martykán. On i mnoho jeho dalších kolegů má kromě soukromé gynekologické praxe také operační dny v karlovarské nemocnici.

V podobné situaci je jediná dětská gynekoložka v regionu, kterou je Eva Polomisová. „Poté, co zrušila praxi kolegyně v Sokolově, léčíme prakticky všechny dětské a neplnoleté pacientky ze široké spádové oblasti. Je nad lidské síly přijímat další nové pacientky,“ říká sestřička z ordinace doktorky Polomisové.

Jedním z mála gynekologů, kteří ještě nové pacientky přijímají, je například Ladislav Trubač. „U akutních potíží je to samozřejmé, přijímáme však i ženy, které se přistěhovaly či už dlouhá léta nebyly na žádné kontrole,“ říká gynekolog.

Jako v pohádce o slepičce a kohoutkovi si připadala dnes už Karlovaračka Eva Procházková původně z Plzně. „Musela jsem shánět a obvolávat gynekology několik týdnů, protože mnozí z nich navíc pracují v nemocnici a soukromě ordinují jen v některé dny. Musela jsem se prostě strefit. Nakonec mě zaregistroval přítel mé kamarádky. Prostě po známosti. Už jsem měla nervy na pochodu,“ posteskla si mladá žena.