Sedm. To je počet provozoven s výherními hracími přístroji v Karlových Varech, s nimiž zahájil krajský úřad přezkumné řízení. Ten se tak rozhodl na základě podnětu sdružení O co jim jde?!, jehož členové upozorňují na to, že město Karlovy Vary při vydávání povolení k provozu automatů porušuje zákon o loteriích. Konkrétně jde o vzdálenost heren od škol, budov státní správy či zdravotnických objektů, která je v metodické příručce zákona stanovená minimálně na sto metrů. Řada heren v Karlových Varech tuto hranici ale nesplňuje.

Vedení města však doposud tvrdilo, že zákon dodržuje, protože v něm daná vzdálenost není přímo zakotvena. Nyní se však radnice už musí vážně zabývat těmi provozovnami, které podle krajského úřadu zákon porušují.

„Usnesení o zahájení přezkumného řízení už jsme obdrželi. Jde o sedm případů přezkumného řízení, které se budou zabývat rozhodnutími magistrátu o povolení k provozování výherních hracích přístrojů, a to konkrétně na náměstí Dr. Milady Horákové a v ulici Západní,“ informuje mluvčí radnice Jan Kopál.

Pro Jaroslava Fujdiara z O co jim jde?! je to úspěch. „Po krajském úřadě jsme sice chtěli, aby přezkoumal všechny herny, které podle nás nejsou v souladu se zákonem, ten nakonec vybral jen sedm z nich, jež jsme uváděli jako příklad,“ říká Fujdiar a uvádí další lokality, které nesplňují hranici. Jde například o Jaltskou ulici, o Sokolovskou, o hernu v Závodu míru poblíž penzionu pro důchodce, o hernu v Severce či Elite.

„Hodně nás nyní bude zajímat, zda vůbec někdo ponese odpovědnost za to, že si město zákon vykládalo špatně,“ dodává Fujdiar.

Vedení města zatím vyčkává, jaký výsledek přezkumné řízení přinese.

Co krajský úřad jako nadřazený orgán magistrátu může udělat? „Povolení, která byla obcemi vydána v rozporu s tímto ustanovením a která již jsou pravomocná, mohou být pro nezákonnost zrušena nadřízeným správním orgánem, kterým je pro obce krajský úřad,“ vysvětlila už před časem mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.

Konkrétní stanovisko k nynější situaci ale radnice neposkytla. Primátor Werner Hauptmann (ODS) znovu jen zopakoval, že se připravuje vyhláška, která by provoz automatů ve městě měla omezit.

Primátor čeká na vyhlášku

„Už na přelomu roku jsme si jako vedení města dali za úkol tuto problematiku řešit, požádali jsme o pomoc i komisi pro bezpečnost města, s jejímž předsedou Martinem Zemanem na této problematice úzce spolupracuji. Deklarovali jsme, že do konce pololetí chceme předložit návrh vyhlášky, která by výherní automaty regulovala,“ říká primátor a pokračuje: „Práce na návrhu se nám daří, chci jej předložit už na květnovém zastupitelstvu. Je možné, že vyhláška města bude přijata ještě před tím, než krajský úřad vydá rozhodnutí o výsledcích přezkumných řízení. V každém případě věřím, že se nám konečně podaří nastolit jasnou a průhlednou regulaci heren a výherních přístrojů ve městě.“

Herny mohou být zrušeny

Podle mluvčího Kopála zatím není možné předjímat, co bude po ukončení řízení následovat. „Mohu jen obecně konstatovat, že pokud kraj zruší rozhodnutí města o povolení hracího automatu, město už nebude dále rozhodovat, zda provoz automatu zruší ihned nebo za nějakou dobu. Povolení k provozování výherního hracího přístroje prostě zanikne. To tedy znamená, že podnikatel nebude moci daný přístroj dále provozovat,“ dodává mluvčí.

Kde herny povolit a kde ne?

Co se týče vyhlášky, sdružení O co jim jde?! představilo už vedení radnice svůj vlastní návrh. V něm vymezuje seznam ulic, kde by byly herny zcela zakázány. Jejich řešení ale v posledním vydání Radničních listů zkritizoval radní a šéf bezpečnostní komise Martin Zeman (ČSSD). „Důsledkem toho dojde k situaci, kdy se herny během krátké doby přemístí z ulic zakázaných do ulic povolených. Na konkrétním případě ve Dvorech by to znamenalo, že budou herny povoleny v klidných ulicích vilové čtvrti nebo vnitrobloku sídliště. Přání tvůrců návrhu vyhlášky, totiž že se sníží počet hráčů, nebude při dnešní mobilitě naplněno, dojde jenom k mnohonásobně většímu pohybu vozidel taxislužby v těchto klidných místech a také k celkovému zhoršení bezpečnostní situace, protože se zvětší počet problémových lokalit,“ konstatuje Zeman.

Zkušenosti už má město Ostrov

Obecně závaznou vyhlášku, která reguluje automaty ve městě, zavedl už v roce 2004 Ostrov. Vyhláška zcela vytěsnila herny z Hlavní a Jáchymovské ulice a také z lokality Starého města.

Starosta Ostrova Jan Bureš (ODS) dává karlovarskému radnímu Zemanovi částečně za pravdu. Říká však, že po vytěsnění heren z vybraných lokalit se nestalo to, před čím Zeman varuje. „Můžu konstatovat, že v prvních letech po zavedení vyhlášky počet automatů ve městě klesl. Pak začal pomalu stoupat, až se dnes ustálil na stejné hranici jako v roce 2004. Není to ale tím, že by se herny přesunuly do jiných ulic, jak se obává pan Zeman. Zvýšil se totiž počet automatů v už zavedených hernách,“ vysvětluje Bureš.
Podle něho je ale také velmi důležité omezit vyhláškou provozní dobu v hernách. Ta byla v Ostrově stanovena od 10 do 22 hodin.

Vyhláška snížila v Ostrově kriminalitu

Právě díky omezení provozní doby došlo podle starosty Ostrova ke snížení kriminality. „A to bylo jedním z důvodů, proč jsme vyhlášku zavedli. Policie odhaduje, že to činí až jednu třetinu,“ dodává starosta Bureš.