Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy ve zdravotnictví aneb: Malá rekapitulace...

KARLOVY VARY - Před vznikem Karlovarského kraje fungují na západě Čech tři samostatné nemocnice – karlovarská, sokolovská a chebská.

4.1.2008 4
SDÍLEJ:

POTLESK PRO FOJTÍKA. Lékaři včera tleskali požadavku ekonoma karlovarské nemocnice Jiřího Fojtíka na ekonomický audit KKN.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Ta karlovarská se z těchto tří nemocnic jako jediná pohybuje v kladných ekonomických číslech. V roce 2000, po vzniku Karlovarského kraje, vznikají ze sokolovské, chebské i karlovarské nemocnice nejprve společnosti s ručením omezeným. Ale už na podzim roku 2005 přichází kraj se záměrem tyto tři dosud oddělená zdravotní zařízení sloučit do jedné akciové společnosti.

A tehdy začínají problémy, které v krajské nemocnici trvají dosud.

S transformací nemocnic totiž nesouhlasili lékaři a proti se postavila i část krajského politického establishmentu. Koaliční partneři ODS a ČSSD ovšem tvrdí, že fúze uspoří náklady nemocnic, kritika přesto eskaluje.

Ve hře jsou nejen akcie nové akciové společnosti, ale také sanace dluhů sokolovské a chebské nemocnice, a také řešení majetkoprávních vztahů k pozemkům a budovám karlovarské nemocnice. Ty totiž, stejně jako nemocnice, původně patřily městu Karlovy Vary, které je bezplatně převedlo na kraj v domnění, že nejprve okres a posléze kraj bude kvalitním a spolehlivým majitelem tohoto zařízení. Město ovšem nemocnici finančně podporovalo i nadále a každoročně z rozpočtu uvolňovalo miliony korun na její provoz.

ANALÝZA

V listopadu 2005 schvaluje krajské zastupitelstvo nový management budoucí Karlovarské krajské nemocnice. Řízením společnosti je i přes odpor odborné lékařské veřejnosti a krajské opozice pověřena Česká zdravotní, která zakázku vyhrála ve výběrovém řízení vypsaným krajem.

V létě 2006 je krajská struktura vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN, rozuměj všechny tři nemocnice) dobudována a činnost a kroky České zdravotní, a.s., jsou stále více kritizovány. Lékaři si stěžují na nekompetentnost manažerů a komunikace mezi nimi a lékařskou veřejností naproto vázne a nespokojenost graduje.

V polovině loňského roku vykazuje Česká zdravotní v hospodaření KKN více než padesátimilionový schodek a snaží se to zdůvodnit mimo jiné tím, že lékařům bylo přidáno na platech. Nehospodárnost managementu v KKN se ovšem stává předmětem kritiky nejenom lékařů a primářský sbor karlovarské nemocnice vyzývá kraj k řešení.

V této situaci jim hejtman Josef Pavel přes média vzkazuje, ať se starají radši o pacienty s tím, že do vedení KKN nemají co mluvit. Jeho vzkaz se stává rozbuškou, na kterou ostře reagují primáři karlovarské chirurgie a interny Kubín s Žákem a přidávají se další lékaři nejenom z karlovarské nemocnice. Vyhrocenou situaci v KKN projednává i krajské zastupitelstvo a dochází k několika schůzkám mezi primáři a vedením kraje.

O dočasný klid zbraní se postará v závěru loňského roku dohoda, z níž vyplývá, že Česká zdravotní u KKN skončí, protože kraj jí smlouvu už neprodlouží a vypíše výběrové řízení na výkonného, zdravotního ředitele a ekonomického ředitele KKN. Přes dohodu, že Česká zdravotní už nebude podnikat žádná důležitá rozhodnutí, se pokouší ještě na poslední chvíli pronajmout karlovarskou dialýzu. Díky medializaci causy je rychle vše zameteno pod stůl a krajské vedení se uchyluje ke lži a tvrdí, že šlo jen o pouhý záměr.

To pochopitelně opět popudilo karlovarské lékaře. Aby dokázali, že jim jde o KKN a že nechtějí pouze kritizovat, přihlásí se karlovarští zástupci do konkurzu na všechny tři posty. Výsledek už znáte. Na postu zdravotního ředitele uspěl sice karlovarský primář Kubín, jenž zvítězil nad druhou v pořadí Věrou Procházkovou (ředitelka sokolovské nemocnice), ale když se ještě před svým jmenováním dozvídá, že poražená Procházková bude zvolena předsedkyní představenstva krajské nemocnice, a tím bude jeho nadřízenou, zváží společně s ředitelem karlovarské nemocnice Štefanem své možnosti a oba odstoupí. V šestičlenném (a možná sedmičlenném) představenstvu by měli karlovarští lékaři pouze dva hlasy, a tudíž by nemohli vůbec nic prosadit.

Poté dochází k nejtrapnějšímu rozuzlení situace v karlovarské nemocnici, když si předsedkyně představenstva Procházková a výkonný ředitel Ferenc za přítomnosti právníka zvou na kobereček jednotlivé primáře a silou své moci jim dávají vybrat – podřiďte se, nebo jděte!

Pohár přetekl a patnáct z devatenácti primářů abdikuje na své funkce. Lze očekávat další mohutnou vlnu protestů.

A co na závěr? Karlovarský kraj, jmenovitě ti lidé, kteří jsou za oblast Karlovarské krajské nemocnice zodpovědní, svou úlohu evidentně nezvládli. Odstřelili fungující karlovarský špitál s uznávanými specialisty. Ti se nevzdávají. Odejít by měli spíše neschopní politici.

Petr Zahradníček, Ivana Kalinová

Související:
Lékaři: Chceme nemocnici pro lidi, ne pro politiky
Pohovor ředitele s primáři skončil totálním debaklem
Lékaři se obávají zániku nemocnice

4.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Ilustrační foto

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení