Počet obyvatel v Karlových Varech, kteří pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu, za poslední roky značně stoupl. V lázeňském městě zakládají své rodiny, podnikají tu či pracují jako řadoví zaměstnanci. Právě proto požádali zástupci pravoslavné církve vedení karlovarského magistrátu, zda by nemohl být ve městě zřízen pravoslavný hřbitov.

„Žádosti jsme vyhověli a začali pro něj hledat vhodný prostor,“ informoval náměstek karlovarské primátorky Tomáš Hybner (ČSSD).

Jako nejlepší místo se pro vedení radnice zdál městský hřbitov ve Staré Roli, který byl před časem částečně zrekonstruován. Opravena například ale není stále kaple. „Dohodli jsme se, že pravoslavná církev tuto kapli zrekonstruuje na vlastní náklady. Opravu, která bude stát sto osmdesát tři tisíce korun a měla by být hotova do konce června letošního roku, tak bude hradit ona,“ upřesnil náměstek Hybner.

Církev zároveň podle něho upraví kapli pro obřadní účely a následně ji vysvětí. Navíc ji vybaví i inventářem. „Smlouva je platná na deset let. Není vyloučeno, že pak bude prodloužena,“ podotkl Hybner.

Ten ale vyloučil, že by pravoslavná církev zabrala celý starorolský hřbitov, kde se stále pohřbívá. „Pravoslavně věřícím bude vyhrazená určitá část. Nedokážu ale nyní říci, jakou formou,“ dodal.

Jak doplnil karlovarský historik Stanislav Burachovič, jde vůbec o první pravoslavný hřbitov na území lázeňského města. „Rusové, kteří zde dříve žili a umřeli tu, byli pohřbívání na hřbitově v Drahovicích,“ uzavřel historik.