Petra Čimperu znají nejen Karlovaráci jako zdatného moderátora nejrůznějších společenských, kulturních či sportovních akcí. V karlovarském studiu Českého rozhlasu však funguje jako průvodce odpoledním koktejlem zajímavostí a muziky Odpolední jízda.

Jak jste se dostal k práci v Českém rozhlase?
Vše vzniklo v době, kdy jsem po vojně pracoval v jednom z karlovarských hotelů. Jako hosta Dvořákova podzimu jsme tam měli tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka. Tehdy jsem ho oslovil a on mi řekl, že se mu líbí odvážní lidé. No a pár dní na to se mi ozval tehdejší ředitel plzeňského studia, já za ním jel, poznal spoustu zajímavých lidí… Zjistil jsem, že právě této profesi bych se chtěl věnovat. Byla to pro mě velká výzva. Napoprvé jsem v Českém rozhlase vydržel zhruba tři roky, pak následovala dlouhá přestávka. Nedalo se totiž skloubit mé působení v umělecké agentuře, kterou jsem založil, s prací externího redaktora. Ovšem přednedávnem se mi naskytla příležitost moderovat dvouhodinový proud aktualit, muziky a rozhovorů Odpolední jízdu v karlovarském studiu Českého rozhlasu Plzeň. Já nabídku přijal a jsem spokojen.

Kdo chodí v Karlových Varech na nejrůznější společenské akce, ví, že jste hlavně takříkajíc živým moderátorem. Nechybí vám někdy ve studiu rozhlasu přímá zpětná vazba s posluchači?
Je úplně jiné moderovat pro „živé“ publikum, a je něco jiného moderovat pro posluchače rozhlasu. Pokud jsem na pódiu nebo v blízkosti publika, cítím se lépe. A je to proto, že mohu přímo vnímat reakce lidí, ke kterým jako moderátor promlouvám. Ať jsou to třeba konference, nedávno jsem moderoval konferenci prezidia České asociace zdravotních sester, plesy, významné společenské akce, golfové turnaje… Každá akce je jiná, ale na všech mohu vidět bezprostřední reakci publika. V rozhlasovém studiu jsem sám, a nemohu vědět, jak posluchači vnímají moje moderování. Člověk má šanci dozvědět se to z telefonátů do studia, ze soutěží, z dopisů, které občas posluchači posílají… Ale přímý kontakt chybí. Ale rozhlas má jedno velké plus. Člověk se stále něco učí. Při moderování plesů se naučíte pár frází, naučíte se vycítit, co publikum právě žádá, vystihnete to, něco řeknete a je to pryč. Ale v rádiu to zůstane. Když uděláte chybu, musíte nad ní přemýšlet. A to vás nutí ke zdokonalování se. Také se člověk musí naučit mnoho věcí z mnoha oborů, protože to tato profese vyžaduje.

Vzpomenete na nejzajímavější akci, kterou jste moderoval?
Na to je docela těžké odpovědět. Za 12 let působení v oboru byla takových akcí nepřeberná řada. Ať už to byly slavnostní večery pro velké společnosti, nebo třeba moderování akce ve Španělském sále Pražského hradu pro Svaz průmyslu a dopravy. To pro mě byla veliká událost. Moderuji večery pro seniory, pro děti, zvláštní disciplínou je uvádění golfových turnajů. Jako spíkr jsem doprovázel prezidenta Václava Klause po Karlovarském kraji… Všechny ty akce byly a jsou nádherné a zajímavé. Je těžké, lidově řečeno, vyzobat ty nejzajímavější. Každá akce je jedinečná, jinak bych ji ani nevzal.

Koho byste si nepozval do studia Českého rozhlasu jako hosta?
Opět těžká otázka. Hostů jsem měl už celou řadu. Těžký host je ten, který odpovídá v rozhovoru slovy Ano a Ne. Takových hostí je také mnoho. Jsou takoví i někteří politici. Takže hosta, o kterém bych věděl, že neumí mluvit, bych si nepozval.

A koho byste naopak chtěl usadit k mikrofonu naproti sobě?
Mým velkým snem je pozvat do studia Marka Ebena, kterého si velice vážím. Z hudebního oboru bych k němu přiřadil Karla Gotta. Letos se s ním setkám, protože na 21. prosinec připravujeme jeho vánoční koncert. A jinak bych si přál setkat se u rozhlasového mikrofonu s cestovatelem Miloslavem Stinglem. To vše jsou vzácní lidé, kteří mají noblesu danou od boha. A oni s ní ještě umějí pracovat. A taky bych si pozval svého čtyřnohého kamaráda Kryštofa. Ale ten neumí mluvit (smích).

Zmínil jste Karla Gotta. Vím o vás, že jej rád a úspěšně imitujete. Zazpíváte mu?
To bych si nikdy a v žádném případě netroufl.

Před nedávnem jste se ocitl takříkajíc na prahu smrti. Změnila tato zkušenost váš žebříček hodnot?
Velmi a zásadně. Ono to nebylo až tak nedávno. Letos na jaře přišla chvíle, kdy jsem jednoduše zkolaboval. Zastihl mě meningokok. Nevím, jak se ke mně v mém věku dostal. Ale tehdy to bylo z vyčerpání. Když jsem ležel sám na pokoji karlovarského infekčního oddělení, jehož personálu bych dodatečně moc rád poděkoval za skvělou péči, tak jsem přemýšlel. O sobě sama… Zjistil jsem, že život je běh na dlouhou trať a nemá smysl si jej zkracovat šarvátkami, problémy… Člověk se pak snadno dostane na dno, je vyčerpaný… Tak jsem přehodnotil svůj postoj k životu. I když je práce nesmírně důležitá, zdraví je vždy přednější. A možná si to každý uvědomí ve chvíli, kdy to pocítí sám na sobě.

Dá se říci, že je to vaše motto?
Nepatřím mezi lidi, jejichž život by byl svázaný motty. Jednou jsem jako dvacetiletý zamilovaný člověk napsal báseň. A jeden z veršů bych možná mohl považovat za své motto: Co je život? Život je ráno, se kterým vstáváš, a večer když jdeš spát. Život je vše co máš, ale i nemáš rád.