Pak přišla zpráva, že náhle ochuravěl, a že byl vrtulníkem transportován do fakultní nemocnice v Plzni. „Nebylo mi nějak dobře, vezl mě vrtulník,“ řekl Jindra po převozu a tentokrát to nebyl žádný z jeho humorných příběhů, ale holá skutečnost. Bylo to vážné, ale když s námi několik dnů po odvozu do nemocnice telefonicky mluvil, cítil se už lépe a byl optimistický. „Ano, už je to mnohem lepší, doufám, že to bude v pořádku,“ nenechal si vzít optimismus a chuť do života. A těšil se na to, co ještě udělá, co splní a komu pomůže. A také na to, že znovu bude jezdit stopem, jak to dělal celý život.
O to překvapivěji vyzněla tragická zpráva, že spisovatel, básník, disident a hlavně milovník života a lidí, kterým se vždy snažil pomáhat a věnovat maximum času, Jindra Konečný, v plzeňské nemocnici zemřel.
Jindřich Konečný, aktivní odpůrce komunistického režimu, který jej i věznil, zemřel ve věku nedožitých 69 let. Narodil se 7. července 1940. Jako první se na podzim 1989 postavil společně s Jiřím Kotkem, Janem Horníkem a dalšími přáteli před karlovarskou hlavní poštu a začal burcovat lidi z komunistické letargie a apatie. Jindra na shromážděních neúnavně mluvil až do pádu komunismu 17. listopadu 1989. Ani poté se nevzdal boje proti malosti a prospěchářství.
Jeho kolegové a přátelé nemohou jeho nečekanému skonu uvěřit.
„Jindřichovi Konečnému je zapotřebí poděkovat za vše to, co pro nás ostatní vykonal. Mnohdy k tomu byl zapotřebí pořádný kus odvahy, kterou on naštěstí měl i v dobách nejtěžších. Nechť nám ho takového jaký byl, připomínají jeho básničky, vzešlé ze samotného srdce krušnohorské přírody,“ zavzpomínal na kamaráda Jan Horník.
„Zpráva o Jindrově skonu mě zaskočila – co jiného může zbylým udělat smrt. Ponechám si vzpomínku na jeho osobitou rétoriku z listopadových demonstrací, jaký byl, se vším všudy, jak jsem ho znal,“ uvedl k Jindrově smrti Jiří Kotek.
„Jindro, byl´s člověk který pomáhal všem. Naposledy jsme se potkali ve Sněmovně a na setkání jsme řešili karlovarské problémy. Domluvili jsme si další setkání… Zemřel jsi vzácný příteli s ohromně velkým srdcem. Nezbývá než si poplakat a často na Tebe vzpomínat. Jsi i nadále pro mne vzorem,“ vzkazuje příteli do nebe Radan Večerka.
Michael Kuneš se o náhlé smrti Jindry Konečného dozvěděl až od nás. „Zemřel skvělý politik, a bezvadný člověk,“ komentoval jeho úmrtí. „Měli jsme velké plány. To, na čem jsme se dohodli, splním,“ slíbil Konečnému bývalý poslanec Parlamentu.
Josef Havlíček, který se o smrti svého přítele dozvěděl mezi prvními, jen stěží hledal slova. „Ležím v nemocnici a jenom vzpomínám. Nemohu se z té zprávy vzpamatovat,“ jen stěží zadržoval slzy.
Jindro, ahoj. Redakce