Lázeňské město žije opět karlovarskou losovačkou, tedy neprůhledným losováním o zakázku na halu. Opozice a občanská sdružení slaví svůj první velký úspěch. Antimonopolní úřad jim dal za pravdu, když losování považuje za nestandardní a dokonce šéf úřadu Martin Pecina konstatoval, že se manipulovalo s lístky v osudí. Vedení města ale dále trvá na svém.

„Dle našeho názoru město neporušilo zákony a v případě, že by měla být zaplacena pokuta, máme ve smlouvě s firmou, jež jsme si za účelem výběrového řízení najali, ustanovení, které se týká i úhrady vzniklých škod,“ říká mluvčí radnice Jakub Kaválek a dodává: „Rozhodnutí jsme obdrželi až v úterý. Je nutné jej nejprve i s odůvodněním nastudovat. To bude trvat pár dní. Pak zvážíme, zda využijeme opravného prostředku, to znamená rozkladu proti rozhodnutí.“

Otázkou tak nyní je, kdo případnou pokutu ve výši půl milionu korun zaplatí. „Je dobře, že konečně nějaký zodpovědný orgán řekl, že toto losování nebylo v pořádku. Teď mě bude zajímat, kdo je za něj zodpovědný a kdo uhradí pokutu. Město to chce hodit na firmu Stormen, která dělala výběrové řízení. Město jako zadavatel je však za průběh soutěže a tedy losování zodpovědné,“ prohlašuje opoziční zastupitel Petr Kulhánek (klub KOA).

Podle něho odpovědnost za losování nese konkrétně náměstek Petr Keřka (ODS), jenž se ho osobně účastnil společně s mluvčím Kaválkem, vedoucím odboru investic Danielem Riedlem a právníkem Tomášem Vodenkou. Všechny čtyři Deník před časem obvolal. Všichni uvedli, že losování bylo standardní a že oni neměli do něj právo zasahovat. „Náměstek Keřka byl ale ten, kdo na losování prezentoval zadavatele. Když viděl, co se děje, měl po losování říci, že nebylo v pořádku. V mých očích je to tedy on, kdo nese osobní odpovědnost a měl by z toho vyvodit důsledky. Jsem přesvědčený, že náměstek Keřka selhal,“ dodává Kulhánek.

Podle zastupitele Jiřího Kotka (ODA –SNK –ED) je nemyslitelné, aby pokutu zaplatilo město z rozpočtu. „Rozhodně odmítám představu, že se pokuta spláchne z veřejných prostředků občanů. Přestože představa jak si koaliční většina rozděluje pokutu je velmi úsměvná, budu trvat na osobní odpovědnosti a náhradě vzniklé škody,“ říká Kotek.

Co ale nastane v případě, pokud město bude chtít uhradit pokutu po Stormenu? „Jsem přesvědčený, že jsme nepochybili. Sami ale do soudního sporu nevstoupíme. Ať nás tedy dá město k soudu,“ prohlašuje šéf Stormenu Jiří Pilský.

Čtěte též…