Nikdo nic neví, smlouvu nikdo neviděl, jak zdůraznil hejtman Josef Pavel, přesto je to pravda. Hemodialyzační oddělení karlovarské nemocnice jde do pronájmu.

„S největší pravděpodobností se tomu nevyhneme. Dialyzační jednotku bychom převzali od července. Do čtrnácti dnů uspořádáme tiskovou konferenci, na níž vše do detailu vysvětlíme,“ uvedl David Prokeš, ředitel firmy Fresenius Medical Care, která bude mít dialyzační středisko v pronájmu. Tato firma už provozuje dialyzační jednotky v sokolovské a mariánskolázeňské nemocnici.

Zatímco Fresenius už nic neskrývá, krajští politici a vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN) údajně o ničem nevědí. “Nové představenstvo KKN o pronájmu hemodialýzy společnosti Fresenius do této doby nejednalo,“ uvedl Jiří Mutinský, hejtmanův náměstek pro zdravotnictví.

Ten dodal, že tento záměr projednalo pouze bývalé představenstvo KKN. Stejně se vyjádřil i krajský radní a člen nového představenstva Luboš Orálek. Proti pronájmu dialýzy se ohradil také Jan Ferenc, výkonný ředitel KKN. „Ledvinu ted neřešíme. Smlouvu nemám a neviděl jsem ji, nemohu tudíž ani zhodnotit ekonomické dopady tohoto kroku na nemocnici,“ vysvětlil ředitel.

Jiří Fojtík, finanční ředitel KKN a předseda představenstva, řekl, že pokud smlouva skutečně existuje, pak ať ji Česká zdravotní předloží. „Nebyla součástí dokumentů, které jsem jako finanční ředitel od této společnosti převzal. Neznám její obsah, ale chceme se bránit soudně a napadnout její platnost,“ uvedl Fojtík.

„Dohody s firmou Fresenius byly dojednány a návrhy předloženy na představenstvu. Tam to bylo také odhlasováno, takže já ted očekávám, že se nyní budou naplňovat další ujednání už s novým představenstvem,“ uvedl bývalý ředitel David Hanzl z České zdravotní 9. dubna.

(iva)

Hlavně, že máme všichni „jasno“!

„Dohody s firmou Fresenius byly dojednány a bývalé představenstvo je odhlasovalo.“
David Hanzl, Česká zdravotní, bývalý člen představenstva KKN

„Všichni o ní mluví, ale nikdy ji nikdo neviděl. Je to nesmysl.“
Josef Pavel, hejtman na krajském zastupitelstvu v odpovědi na dotaz ke smlouvě o pronájmu hemodialýzy

„Nové představenstvo o návrhu pronájmu hemodialýzy vKKNspolečnosti Fresenius do této doby nejednalo, ale potvrzuji, že záměr zmíněné společnosti byl předložen bývalému představenstvu.“
Jiří Mutinský, krajský náměstek pro zdravotnictví ve vyjádření pro Karlovarský deník

„Ve výběrovém řízení na provozování hemodialýzy zvítězila KKN a doporučili jsme VZP, aby s tímto zdravotnickým zařízením uzavřela smlouvu.“
Joža Lokajíček, zdravotní rada Karlovarského kraje v reakci na dotaz Karlovarského deníku

„Ledvinu vůbec neřešíme, smlouvu jsem neviděl a nemám.“
Josef Ferenc, výkonný ředitel KKN

„S největší pravděpodobností se tomu nevyhneme a hemodialyzační jednotku začneme v Karlových Varech provozovat od 1. července.“
David Prokeš, ředitel firmy Fresenius

(red)