Moderní doba, kdy řada párů chce nejdříve dosáhnout kariéry, snaží se si zajistit slušné ubytování a cestuje, ale i rychlý životní rytmus má jedno velké úskalí. Lidé později plánují rodiny a s tím je spojen další velký problém – možnost početí.

Statistiky potvrzují, že pro stále více párů je nemožné přírodní cestou zplodit potomka. A tak přicházejí na řadu kliniky s plánovanou reprodukcí. Nejnovější výzkumy navíc prokázaly, že problémy s početím mají v poslední době více muži než ženy, a to 53 procent mužské populace.

Ženy, které měly problém otěhotnět, ještě do nedávna musely absolvovat vyšetření například v Praze, protože v regionu se neměly na koho obrátit. Před časem byla ale v Karlových Varech na třídě Davida Bechera otevřena první zdejší klinika s plánovanou reprodukcí. V těchto dnech přibývá v Karlových Varech další takové zdravotnické zařízení, a to konkrétně v Rumunské ulici těsně vedle nemocnice.

Nově otevřená klinika bude už brzy k dispozici prvním klientům. Ti už se hlásí několik dnů. „Volají a rezervují si termíny,“ informoval lékař Vladimír Sobotka za provozující společnost Pronatal Spa, která kliniku provozuje. Objekt koupila za patnáct milionů korun. Za dalších deset milionů ho zrekonstruovala a za dalších osm vybavila tím nejlepším materiálem.

„Objekt musí pro takové účely splňovat nejenom prostorové, ale pochopitelně také personální a nárokové požadavky. Místo pro zřízení naší kliniky jsme hledali několik let. Sehnat ideální budovu v Karlových Varech je dosti velký problém. Chtěli jsme, aby byla snadno dostupná městskou hromadnou dopravou, aby byla blízko centra, aby zde bylo možné bez problémů zaparkovat, aby měl objetk budovu. Těch nároků jsme měli opravdu hodně a tento dům v Rumunské ulici je splňuje,“ vysvětlil Sobotka. Budova byla postavená v roce 1899. Nyní je v ní zřízeno už v pořadí páté centrum kliniky Pronatal Spa v České republice.

Jak informoval Sobotka, v centru bude působit třináct zaměstnanců, z toho pět lékařů. Na klinice bude pracovat na částečný úvazek i gynekolog z karlovarské nemocnice Patrik Berger, šéf místních lékařských odborů. „Je jedním ze dvou regionálních lékařů, kteří se touto problematikou zabývají. V Praze s námi spolupracuje už pět let, takže jsme s ním při otevření této kliniky počítali,“ říká Sobotka.

Ten zároveň uklidnil všechny ty, kteří by mohli mít výhrady k tomu, že zařízení přebírá personál nemocnice, které scházejí lékaři i sestry. „Z Prahy jsme do Karlových Varů přivezli lékaře Pavla Drbohlava, který vedle působení na klinice bude na částečný úvazek pracovat i v nemocnici. Z Prahy šly s námi také dvě zdravotní sestry, které byly ochotny v nemocnici sloužit. My tak nemocnici se zřízením našeho zařízení naopak personálně pomůžeme,“ prohlásil lékař Sobotka, pro kterého je prioritou, aby nemocnice a klinika spolupracovali. „Navíc budeme v nemocnici provádět vyšetření hormonálních hladin, které nemocnici proplatí zdravotní pojišťovny, takže jí pomůžeme i finančně,“ doplnil Sobotka.

Klinika Pronatal Spa se neorientuje jen na neplodné ženy, ale i neplodné muže. Ti jsou vyšetřováni v oddělené místnosti, kde je připraveno i odběrné místo na sperma. V centru se bude vedle vyšetření provádět i samotné umělé oplodnění. Embrya budou za přísných podmínek uložena ve speciální lednici na zámek, kterou bude střežit bezpečnostní kamera.

Další bude střežit místo, kde se spojují vajíčka se spermiemi. „To proto, aby nedošlo k jejich záměně,“ dodal lékař Sobotka s tím, že karlovarská klinika zastřešuje vše, co se týká moderní plánované reprodukce.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká