Přestože drtivá většina Čechů připouští nenahraditelnost psaných knih, v praxi dávají stále častěji přednost internetu. Vzhledem k tomu, že knihovny registrované ministerstvem kultury musí mít přístup k síti, chodívají se čtenáři do knihoven ´posadit k internetu´.

„Je to normální trend nejen v celé republice, ale i v zahraničí. Najít si potřebné informace na internetu totiž nesmírně krátí lidem čas, kterého mají dnes většinou málo,“ říká knihovnice Renata Hudcová. Jak ale také řekla, v zásadě neubývá ani výpůjček klasických knih.

„Je zřejmé, že pokud jde o člení klasické literatury a podobně, čtenáři sahají po knihách. I když se dneska lecjaký román dá přečíst i na internetu,“ doplňuje Hudcová.

Mezi nejvěrnější návštěvníky knihoven a výpůjček knih patří senioři. „S počítačem sice zacházet umím, ale číst si v něm místo knihy? To by mě ani nenapadlo. Proto jsem ráda, že se i karlovarské knihovny, jak krajská, tak městské pobočky stále vylepšují a nabízejí i příjemnější prostředí. Trávím tam dost času,“ říká Vlasta Dvořáčková, karlovarská důchodkyně.

I když knihovníce vědí, že starší lidé jsou konzervativnější, pořádají v knihovnách kurzy počítačové gramotnosti, včetně dovednosti při zacházení s internetem.

„Kompjutr knihu nenahradí. Nemáme strach, že se knihy přestanou vydávat,“ dodává knihovnice.

Knihovny mizí, připojení na internet přibývá