Obě strany po loňských komunálních volbách uzavřely koalici a společně ovládly karlovarskou radnici. Roční bezproblémová spolupráce se začala rozpadat v posledních měsících. Názorový rozkol v ODS se naplno rozhořel na listopadovém karlovarském zastupitelstvu, kdy několik členů strany buď nehlasovalo vůbec, nebo opačně. K jednotlivým bodům navíc neustále diskutovali a navrhované usnesení většinou kritizovali.

„Od klubu ODS nemáme jasné podněty, jak jeho členové budou na zastupitelstvu hlasovat. Připravené materiály pak schvalujeme jen s velkými obtížemi,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD). Dodal, že sociální demokraté si jsou vědomi, že ODS není jednotná. „Právě proto jsme se na kolegy písemně obrátili s prosbou, zda by své vnitřní problémy urychleně nevyřešili. Oni vyhráli volby, odpovědnost je tedy na nich,“ dodal Hybner.

Karlovarští občanští demokraté se ovšem o svých problémech příliš rozšiřovat nechtějí. „Jsou to naše vnitřní záležitosti. Otázky jsme si vyříkali a vnitřní věci vyřešili,“ uvedl náměstek primátorky Petr Keřka (ODS).

Dodal, že tak či onak je ČSSD pro ODS stále stabilním partnerem.