Na sedmém ročníku otevřených plaveckých závodů paralympijských nadějí „Pohárek 2008“ si Karlovarští v soutěži družstev doplavali pro stříbrné medaile! Kromě toho zůstaly ve Varech i dvě zlaté z individuálních soutěží, první zásluhou Vendulky Duškové, která vyhrála kategorii nejmladších žáků, druhou připojil vítěz kategorie juniorů Milan Man.

Závod, který pod záštitou karlovarské primátorky Veroniky Vlkové a starosty města Sokolova Karla Jakobce pořádal sportovní klub pro osoby se zdravotním postižením SK KONTAKT Karlovy Vary, byl prvním ze série II. ročníku Českého poháru handicapovaných plavců a zároveň kvalifikačním závodem na mezinárodní plavecký mítink EUROWAVES 2008. Tomu odpovídala také kvalita startovního pole, ve kterém nechyběl nikdo z kandidátů nominace do české reprezentace na letošní paralympiádu.

V soutěži, ve které díky velmi složitému, ale také velmi objektivnímu převádění výkonů na body mohou mezi sebou soutěžit nejenom plavci s různými typy postižení, ale dokonce i muži se ženami, jasně excelovala v současnosti nejlepší česká handicapovaná plavkyně Kateřina Lišková.

Závodnice pražského KONTAKTu a bronzová medailistka z posledního mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu v sokolovském bazénu zaplavala 50 metrů znak za 48:56 vt. a zůstala jen deset bodů pod tisícibodovou hranicí. Výkon, za který by na paralympiádě určitě byla medaile!

Vedle české paralympijské elity a řady nadějí z celé republiky startovaly na Pohárku i domácí plavecké naděje a díky nim zůstaly v Karlových Varech tři medaile. Po zlaté vybojovali v kategorii nejmladšího žactva Vendulka Dušková a v kategorii juniorů Milan Man a stříbrnou v kategorii nejmladšího žactva Kuba Voráček.

Nepopiratelnou hodnotu mají i čtvrtá místa, která vybojovali v kategorii žaček Petra Flekačová a ve velice silně obsazené kategorii juniorů Martin Kašpar.

Úspěch, který karlovarské handicapované plavce a jejich fanoušky potěšil nejvíce, pak bylo druhé místo v soutěži družstev. Kvarteto v sestavě Martin Kašpar, David Burger, Milan Man a Petra Flekačová si pro stříbro doplavalo zejména díky druhému nejlepšímu výkonu ve štafetě.

Výsledky Pohárku

Nejmladší žactvo:
1. Dušková (KV)
2. Voráček (KV)
3. Koupilová (Brno)

4. Karafiát (KV)
6. Hodoval (KV)

Žačky:
1. Kuldová (Zlín)
2. Berušková (Praha)
3. Phillipi (Brno)
4. Flekačová (KV)

6. Slavíková (KV)

Žáci:
1. Fiala (Brno)
2. Polčák (Zlín)
3. Kurka (Praha)

6. Šašek (KV)

Juniorky:
1. Kolesárová (Praha)
2. Tolčíková (Praha)
3. Bradáčová (Brno)

Junioři:
1. Man (KV)
2. Dwornik (Bohumín)
3. Tomeš (Praha)
4. Kašpar (KV)

12. Tomášek (KV)

Dospělí:
1. Lišková (Praha)
2. Franěk (Praha)
3. Mach (Praha)

13. Voják (KV)
14. Kroupa (KV)
16. Dvorská (KV)
17. Čtvrtník (KV)
18. Thenot (KV)
22. Šindelář (KV)

Družstva:
1. SK Kontakt Praha A (Neručková, Franěk, Klouda, Kolesárová)
2. SK Kontakt Karlovy Vary A (Kašpar, Burger, Man, Flekačová)
3. SK Kontakt Praha B (Kurka, Lišková, Novotný, Točínková)

6. SK Kontakt Karlovy Vary B (Voják, Kroupa, Šašek, Dušková)