Začíná konečná fáze rozpadu karlovarské nemocnice? Rozeberou si ji postupně privátní firmy a zahájí byznys se zdravím? To jsou otázky, které nyní trápí karlovarské lékaře pro zprávě, že oddělení dialýzy přechází do soukromých rukou. Pražská firma Fresenius by měla dialýzu převzít od 1. ledna příštího roku do dlouhodobého pronájmu. Záměr už odsouhlasilo představenstvo Karlovarské krajské nemocnice i přes to, že za tři týdny vyprší smlouva České zdravotní, kterou kraj před rokem pověřil vedením třech zfúzovaných nemocnic do jedné akciové společnosti.

„Zlepší se kvalita zdravotní péče a navíc je to finančně zajímavé. Potřebujeme investovat do nových technologií na dialýze a na to nemocnice prostě nyní nemá. Rozsah péče zůstane zachován a dialýzu navíc převezme jedna z nejlepších firem v republice. S touto léčbou má obrovské zkušenosti,“ uvedl David Hanzl, předseda představenstva. Spolu s ním pro záměr pronájmu dialýzy hlasovala také ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková i Miloš Dobiáš a Kamil Kastner z chebské nemocnice. Proti byl podle našich informací pouze Jiří Śtefan, ředitel karlovarské nemocnice.

„Je to svinstvo. Dušovali se, že k tomuto kroku nedojde. Nemocnice se tak zbavuje lukrativního oddělení, vždyť v případě dialýzy jde o miliony korun ročně. Co zprivatizují příště?“ uvedl jeden z lékařů, který si nepřál být jmenován. Jiří Štefan nechtěl celou záležitost vůbec komentovat.

Podle Petra Horkého, hejtmanova náměstka a člena dozorčí rady Krajské karlovarské nemocnice, není v žádném případě zatím potvrzeno, že dialýzu firma Fresenius získá. „V tuto chvíli je to špatné rozhodnutí. Na nejbližší dozorčí radě budeme požadovat zdůvodnění pronájmu, a to včetně personálního a ekonomického rozboru. Navíc jsme 30. listopadu schválili, že bez souhlasu smí představenstvo uzavírat obchody, pronájmy či služby pouze do milionu korun,“ dodal Petr Horký, který nepředpokládá, že pronájem dialýzy projde.