Lázeňské město Karlovy Vary má sice už od roku 1958 statut lázeňského místa, ten je ale podle slov karlovarské primátorky Veroniky Vlkové (ODS) poněkud zastaralý. „V mnohých případech je pak i složitě aplikovatelný,“ upřesnila Vlková. Proto se vedení města snaží získat nový statut. Pokud ho vláda schválí, budou Karlovy Vary prvním městem v republice s touto ochranou.

„Jsme zatím první vlaštovkou, která to zkouší. Ostatní města zatím čekají,“ uvedl mluvčí radnice Jakub Kaválek a primátorka ho doplnila, že karlovarský statut by pak pro ostatní města sloužil jako jisté vodítko.

Co by se vyhlášením lázeňského místa pro město změnilo?

„V rámci něho by totiž byly uznány vyhlášky, které jinak ministerstvo vnitra napadá. Jde o protihlukovou vyhlášku, díky níž bychom mohli omezit práce v lázeňském území o víkendech. Bez statutu lázeňského místa to ale není možné,“ vysvětlila Vlková.

Různá omezení, která by město chtělo praktikovat právě vyhláškami, lze totiž podle primátorky řešit jen nařízením vlády, a tím je konkrétně i statut lázeňského místa.

„Předpokládám, že návrh na statut bude z naší strany hotový nejpozději do konce tohoto měsíce, pak bude předán dále. V červnu by mohl být projednán na zastupitelstvu a až pak může být předložen vládě. Nemůžu vyloučit, že ta ho ještě bude chtít doplnit,“ informovala primátorka.

Největší komplikací v předloze je nyní solení strmých ulic, jako je Kolmá či Ondřejská. Ty by se solit v lázeňském městě neměly, jiná možnost jejich úpravy v zimě ale není.