Jen třicet tři tisíce korun, a to jde o částku za celý objekt, ve kterém se nachází bazén a kompletně vybavený balneoprovoz či lékárna.

Roční nájem VESA totiž činí milion a půl, přitom ale tato společnost inkasuje do svých příjmů milion sto tisíc korun ročně za to, že pronajímá Karlovarskému symfonickému orchestru sál.

Nejsou to zdaleka jediné příjmy, které VESO z provozování Lázní III má. Tento objekt totiž stále ještě zajišťuje lázeňskou lékařskou pohotovost. V poslední době však klienty VESO ztrácí. „Všechny velké hotely postupně smlouvu VESU vypověděly, poslední byl Thermal. Řada z nich si pohotovost nyní zajišťuje sama. Původně jsme platili za tuto službu 300 tisíc korun ročně. Jen za letošní první tři měsíce už jsme měli ale uhradit dvě stě tisíc korun. S takovou částkou jsme nemohli souhlasit,“ svěřila se zaměstnankyně jednoho z lázeňských domů.

Konečná není ani výše skutečně uhrazeného nájmu. VESO, které má lázně v pronájmu od roku 1994 na 35 let, totiž od nájmu odečítá vynaložené investice do objektu. Podle smlouvy je přitom společnost povinna v objektu provádět jen drobné údržby. I tak ale vyčíslila náklady do budovy téměř na 13 a půl milionu, které jí byly odečteny z nájmu.

„Další investice ve výši čtrnácti milionů se od nájmu neodečítá. Šlo o zvýšení ubytovací kapacity a opravu fasády,“ informoval mluvčí radnice Lukáš Pokorný.

V materiálu, který dnes budou schvalovat radní, se však o této částce hovoří jako o té, která zatím nebude předmětem odpočtu. Není tedy vyloučené, že tuto investici nakonec skutečně ještě město nájemci proplatí. Ačkoliv redakce včera požadovala po úřednících magistrátu přehled investic, které město od podpisu nájemní smlouvy z roku 1994 do objektu vložilo, dočkala se jen neúplných informací.

„V letech 2002 až 2007 bylo městem Karlovy Vary investováno celkem 25,5 milionu korun do oprav. Dále bylo investováno 40 milionů do rekonstrukce střechy po požáru a rekonstrukce Dvořákova sálu. Jako pojistné plnění za požár střechy získalo město částku 12 milionů, kterou je třeba od výše uvedeného odečíst,“ uvedl mluvčí karlovarské radnice Jakub Kaválek a doplnil: „Náklady před rokem 2002 ze strany města mi nejsou známy, zřejmě sem město neinvestovalo.“

Šéf majetkové komise a radní Jiří Hejda (ODS) přitom hovořil o tom, že oprava střechy a sálu stála 65 milionů korun. Zároveň ale poukázal na další rozpor v připravovaném materiálu. „Rada města se zítra bude zabývat i rozpočtovým opatřením ve výši 140 milionů korun, což je objem předpokládaných investic od dnešního dne až do roku 2029, který předložil současný nájemce. Je to je jedna z navrhovaných variant, ale já jí nerozumím. Pokud totiž dobře počítám, tak roční výše investic by činila šest milionů šest set tisíc korun. Pak tedy nechápu, proč máme schvalovat rovnou sto čtyřicet milionů korun,“ poznamenal Hejda.

(jako/iva)