Za podivných okolností chce karlovarská radnice založit novou akciovou společnost Kurhaus. Hodlá do ní totiž vložit Lázně III, které znalec ocenil na pouhých 29 milionů. Pochybnosti o nestandarním postupu má šéf majetkové komise i někteří zastupitelé. Kurhaus chce město založit s firmou VESO, současným pronájemcem Lázní III. Jedním z jednatelů společnosti VESO je Jaroslav Fiala, poslanec parlamentu a karlovarský zastupitel za ČSSD.
Odhadní cena tohoto objektu odstartovala spor, který hrozí přerůst v další karlovarský skandál. V této nesmírně cenné lázeňské lokalitě se domy běžně prodávají za stovky milionů korun.
„Dvacet devět milionů je směšná cena. A krádež z majetku města, který opět uvízne v připravených koaličních VIP sítích,“ tvrdí o připravovaném založení společnosti Kurhaus zastupitel Jiří Kotek (SNK/ED).
A jak si založení nové akciové společnosti Kurhaus představuje Tomáš Hybner (ČSSD), náměstek primátorky? „Akcionářem lázní Kurhaus by z padesáti procent bylo město, které do ní vloží objekt Lázní III za 29 milionů, a z padesáti procent by se na ní podílela firma VESO,“ uvedl. Na dotaz Deníku, proč je cena za Lázně III tak nízká, odpověděl Hybner otázkou: „Vám se to zdá málo? A jste snad znalec? Posudek vypracoval renomovaný znalecký ústav v Praze. Klidně tam zavolejte. “
VESO do nové společnosti vloží také 29 milionů. „To jsou investice, za něž tato firma v minulosti objekt už zhodnotila,“ uvedl Josef Murčo (KSČM), zastupitel a člen majetkové komise, která se založením společnosti Kurhaus už souhlasila. Investice, které VESO do Lázní III vložila, jí prý město odečítalo z nájmu.
Pochybnosti o standardním postupu má dokonce i sám šéf majetkové komise a radní Jiří Hejda (ODS). Potvrdil, že se skutečně počítá s tím, že VESO vloží do nové společnosti fiktivních 29 milionů korun, což je přesně částka, kterou VESO do objektu v minulosti investovala a navíc jí byla tato částka odečtena z nájmu. „Chápete to stejně jako já,“ konstatoval. Na dotaz, zda už toto opravdu nezavání kriminálem, reagoval: „Bez komentáře.“ Hejda zdůraznil, že v materiálech, které měla komise k dispozici a které bude dnes schvalovat rada, chybí podstatná pasáž. „Nikde jsem nenašel zohlednění, že v lázních se před časem za 40 milionů opravovala střecha a dalších 25 milionů stála rekonstrukce sálu. To jsou zásadní částky,“ upozornil. Dodal, že pro založení takové společnosti hlasovat rozhodně nebude.
Za znaleckým posudkem na Lázně III ale stojí vedení města a znalkyně Ivetta Fialová, která jej vyhotovila. Tvrdí, že objekt není v dobrém stavu.
„Spodní vody jsou velmi agresivní a suterén je tak narušen. Cenu jsme stanovili výnosovou metodou na základě podkladů, které nám dodala společnost VESO a karlovarský magistrát,“ uvedla Fialová. Podle ní nebylo k odhadu možné použít porovnávací metodu, protože takový objekt prý město dosud neobchodovalo.
Přesto se příměr sám nabízí. Vedlejší zdevastované Atrium prodalo město v roce 1996 za 26 milionů a například nedalekou Quissisanu za 77 milionů.
Fialovo stanovisko redakce včera nezískala.
Ivana Kalinová / Jana Kopecká
Glosa: Nepoučitelní