Vedení karlovarské radnice už odmítá přihlížet devastaci Císařských lázní a chce je prodat. Proto se rozhodlo vstoupit do jednání s Karlovarským krajem, který o tento objekt projevil zájem. Kraj chce na rekonstrukci Císařských lázní získat fianance z Evropské unie. Pro to je nutné, aby je získal do svého vlastnictví. A město mu je přislíbilo předat za jedno procento z odhadní ceny, která je znalci stanovena na 192 milionů.

To je ta dobrá zpráva.

Jde ale skutečně o křišťálově čistou transakci, nebo o handl s karlovarským dědictvím a odkazem předků města?

Co je tedy divné? Krajští zastupitelé ve čtvrtek souhlasili s poskytnutím příspěvku z rozpočtu Karlovarského kraje ve výši 93,5 milionu na investiční činnost města Karlovy Vary. Padesát milionů tak Karlovy Vary dostanou do letošního 30. dubna, zbytek do 28. února 2009.

„Na co tento investiční příspěvek je a odkud peníze vezmeme? Vždyť dotaci na karlovarskou multifunkční halu, na niž jsme původně vyčlenili 98 milionů, jsme zamítli a tyto peníze rozpustili do fondů,“ podivoval se nad návrhem Petr Martínek (KSČM).

„Tuto částku, která byla původně určena na Císařské lázně, vezmeme z rezervního fondu. Karlovým Varům za Císařské lázně zaplatíme jedno procento plus odhad, což je dohromady 6,5 milionu. To je podstatou dohody s městem. Na co radnice investiční příspěvek použije, to nevím. Asi na sportovní halu,“ odpověděl hejtman Pavel (ODS).

A to je ta horší zpráva.

Smlouvu totiž karlovarští zastupitelé ještě vůbec neviděli, natož aby byli seznámeni s jejím zněním. Přesto jsou Císařské lázně už pravděpodobně smluvně prodané. A to za zlomek jejich faktické hodnoty. Navíc peníze, které z objektu město získá, se zřejmě vůbec nevrátí do karlovarského lázeňství, které město živí, ale asi do výstavby haly. „Zatím nejsou veřejně známé kroky, jak s Císařskými lázněmi hodlá město naložit. S prodejem kraji jsme souhlasili. Ale takhle to vypadá, že je to skoro dar. A s tím nemůžeme souhlasit,“ zdůvodnili karlovarští zastupitelé za KSČM svůj nesouhlas s vyjmutím Lázní I ze seznamu neprodejných objektů. S tím souhlasilo karlovarské zastupitelstvo tento týden.

Ještě výstižněji shrnul podstatu prodeje Císařských lázní krajský i městský zastupitel Jaroslav Růžička (SNK). „Vůbec nic nemám proti tomu, aby Císařské lázně měl kraj. Tomu fandím. Ale myslím si, že by se tyto věci neměly dělat takto netransparentně. Tak, jak je to prokloubeno, mlžíme, a to jak město, tak kraj. My jako krajské zastupitelstvo bychom věci měli pojmenovat,“ uvedl.

Hejtman Pavel na to reagoval: „Já s vámi souhlasím. Kvůli legislativě jsme to ale vyřešili takto. Nejde však ani o podvod ani o nic pokoutního.“

Podstatný v převodu bude i názor antimonopolního úřadu. Pokud by totiž kraj část objektu provozoval na komerční bázi, pak by šlo o nezákonnou veřejnou podporu. „Kdyby došlo k tomuto problému, bude to ošetřeno smlouvou. V té bude stát, že všechna rizika nese kraj,“ dodal náměstek primátorky a krajský zastupitel Tomáš Hybner (ČSSD).

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Glosa: Jako puzzle Jeho císařské Výsosti