Vedení města Karlovy Vary se nemůže smířit s tím, jak už podruhé rozhodl Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci „karlovarské losovačky“, tedy ohledně losování, které omezilo počet uchazečů o stavbu karlovarské multifunkční haly. Rada se totiž minulý týden na mimořádném jednání usnesla, že proti verdiktu šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny o uložení půlmilionové pokuty podá žalobu. To je jediná možnost, jakou může město v tuto chvíli využít.

„Nesouhlasíme s tím, že by město při tomto aktu pochybilo. Proto jsme se rozhodli, že využijeme opravný prostředek a podáme žalobu,“ říká mluvčí radnice Jakub Kaválek. Dodává, že pokud by město tento soudní spor případně prohrálo, Karlovy Vary pokutu podle něho platit nebudou. „Tu uhradí podle smlouvy společnost Stormen, která měla celé výběrové řízení na starosti,“ upřesňuje Kaválek.

Radní o zahájení soudního sporu rozhodli až několik týdnů po oznámení verdiktu ÚOHS. Jak mluvčí radnice doplňuje, stalo se tak poté, co právníci magistrátu prostudovali písemné dokumenty od antimonopolního úřadu.

Šéfa ÚOHS Pecinu postoj Karlových Varů nepřekvapil. „Město na to má právo. Není nic výjimečného, že proti námi uloženým pokutám podávají subjekty žaloby,“ konstatuje šéf antimonopolního úřadu. Jeho mluvčí Kristián Chalupa upřesnil, že tento spor bude řešit krajský soud.

Mezitím, co vedení radnice zvažovalo další kroky ohledně „karlovarské losovačky“, protikorupční policie zatím odložila vyšetřování této záležitosti, kterou se zabývala kvůli možnému spáchání pletichy ve veřejné soutěži.

Jak před časem informoval její mluvčí Roman Skřepek, policii se nepodařilo prokázat spáchání trestného činu. I když policie případ odložila, rozhodující slovo měl ale státní zástupce Miroslav Pecka. Ten mohl případ nechat policii dopracovat. I on ale došel k závěru, že podezření o spáchání trestného činu nebylo potvrzeno. „Případ jsem přezkoumal a rozhodl jsem, že závěry policie byly zákonné. Antimonopolní úřad sice uložil v této věci městu pokutu, ale u orgánů činných v trestním řízení platí jiné principy,“ poznamenává státní zástupce.

Podle něho to však neznamená, že by se policie už nikdy „losovačkou“ nemusela zabývat. „Prozatím bude případ odložen. Pokud budou zjištěny nové skutečnosti, tak se znovu otevře,“ dodává Pecka.