Půlmilionová pokuta za neprůhledné losování o zakázku na karlovarskou multifunkční halu může připadat sice Karlovarákům nízká, je to ale jedna z nejvyšších, kterou kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže městům či obcím udělil.

„Pokuta půl milionu je velmi vysoká z pohledu zajeté praxe – žádné město takovou nikdy nedostalo. Naopak velmi nízká se jeví z pohledu výše miliardové zakázky a 150 miliónového výše údajného úplatku, o kterém se mezi lidmi už před rokem hovořilo,“ komentuje postih opoziční zastupitel Jiří Kotek (ODA–SNK–ED).

I když sám šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina, má k průběhu losování velké výhrady, vedení města se stále snaží zbavit odpovědnosti. „Náměstek Keřka v úterý v rádiu prohlásil, že záznam je zmanipulovaný,“ nechápe zastupitel Petr Kulhánek (KOA). S podobným názorem přišla nedávno i primátorka Veronika Velková (ODS).

Jiří Pilský, šéf Stormenu, který dělal výběrové řízení, stále opakuje, že se lístky slepily. Deník byl ale vůbec první, kdo se ho vloni v prosinci ptal na důvody prodlevy u posledních dvou tahů. Tehdy naprosto nepřipravený uvedl: „Mně losování zvláštní nepřišlo. K tomu, jak dlouho trvaly tahy, nemám co říci.“ Leoš Materna, tehdejší šéf Stone Blocku, který dělal samotné losování, naopak vloni prohlásil: „Žádné problémy nenastaly. Ale ano, už si vzpomínám. Slepily se nám lístky tiskařskou barvou.“ Stejné tvrzení pak papouškoval Pilský o několik dní později v jiných médiích. „Tenkrát jsem si na to zkrátka nevzpomněl. Až pak se mi to vybavilo,“ vysvětluje nyní svůj výpadek paměti Pilský.

Jenomže ani této verzi vedení antimonopolního úřadu neuvěřilo. „Toto vysvětlení v rámci správního řízení jsme nepovažovali za věrohodné i proto, že po vysypání zbylých losovacích lístků z nádoby byly všechny samostatné bez jakýchkoliv známek slepení. Samotné přezkoumání lístků ale nebylo možné, neboť zadavatel je během řízení nepředložil a uvedl, že je nemá k dispozici,“ říká předseda Pecina.

Tomu vadí i to, že Stormen bez řádného důvodu pověřil losováním Stone Block. „Zadavatel tak ztratil kontrolu nad losováním a nad jeho řádným transparentním průběhem. Pověření společnosti Stone Block přitom schválil až dodatečně,“ dodává Pecina.

Čtěte též…