Přestože je v Karlových Varech podle zdravotních pojišťoven dostatek gynekologů, realita je zcela odlišná. Jak se to pozná? Velmi snadno. Když se chce u gynekologa registrovat nová pacientka, má ve většině případů smůlu. Ženští lékaři jsou totiž v lázeňském městě zahlceni prací a drtivá většina z nich má ve své kartotéce řádově tisíce pacientek. „Já to mohu jen potvrdit,“ říká například gynekolog Tomáš Martykán.

On, podobně jako další jeho kolegové, vykonává praxi v soukromé ordinaci, jednak pravidelně posiluje operační tým na gynekologicko – porodnickém oddělení karlovarské nemocnice.

„Mám akutní problém. Jsem gravidní, přistěhovala jsem se do Karlových Varů teprve před dvěma týdny a sháním gynekologa. Paní recepční mi řekla, že to bude složité, ale prý mi asi vyjde vstříc pan doktor Jiří Klikar, bývalý dlouholetý primář gynekologie v nemocnici. Zkusím to u něj příští týden,“ doufá Zora Králíková z Karlových Varů.

Jak uvedla gynekoložka Eva Čejková, u ní ani u jejích kolegů nejde o neochotu přijímat nové pacientky, ale o skutečně velkou pracovní přetíženost. „Opravdu pracujeme v ambulancích a pak sloužíme i v nemocnici. Dá se to stíhat jen těžko,“ říká lékařka.

Většina žen kritizuje politiku pojišťoven, které mají problém s dalšími specialisty podepsat smlouvu. „Na co si platíme pojištění, když pak musíme škemrat u přeplněných ordinací a přetížených doktorů jako v nějaké zaostalé zemi?“ kritizuje Zora Králíková.