Pokud chtějí města a obce zažádat prostřednictvím Regionálních operačních programů (ROP) o dotace z Evropské unie, musejí si pospíšit. Na podání žádostí mají už prakticky jeden pouhý měsíc.

„Nejzazším termínem je 30. červen do dvanácti hodin,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

„Karlovy Vary to stihnou. Zastupitelstvo městské projekty projedná už 17. června,“ vzkázal přes mluvčího radnice Jakuba Kaválka náměstek Tomáš Hybner (ČSSD).

Lázeňské město žádá EU o 15 milionů EUR (přibližně 400 milionů) na celkem pět projektů a dva si ponechalo v záloze.

„“Minimální výše pro jeden individuální projekt činí 25 milionů korun, vysvětlil Lukáš Pokorný, mluvčí radnice.

Dotací Evropské Unie chce město použít na krytý plavecký bazén včetně infrastruktury, vložit je do areálu Rolava, vybudovat za ně víceúčelové stezky v meandru řek Rolavy a Ohře, centrum zdraví a bezpečí a centrum sálových sportů.

Náhradními projekty jsou aereál Svatý Urban a rekonstrukce sportovního areálu Tuhnice.

Agenda dotační politiky města se odvíjí od zpracování Integrovaného plánu rozvoje města. A právě jeho priority, cíle a přípravu dvakrát lidem veřejně představilo vedení karlovarské radnice. Naposledy lidé s městskými představiteli diskutovali uplynulé pondělí.

„Padly zde kritické připomínky k vedení radnice, padly i dotazy na to, proč jsme pro čerpání peněz z EU zvolili pouze jednu zónu z města a další výhrady. Většina lidí ale naše plány přijala,“ uvedl zastupitel Pavel Žlebek (Strana zelených). Jemu jako nejsympatičtější se jeví projekt víceúčelových stezek.

„Není to jenom proto, že jde o ekologický projekt, ale hlavně kvůli tomu, že zde můžeme dohnat to, co se opomíjelo dvacet let. Jde o území, jehož rozvoj byl blokován výstavbou průtahu,“ vysvětlil Žlebek.

Oponenti s ním souhlasí jenom částečně. „Výhrady jsme měli. Radnice projekty veřejnosti představila pouze proto, protože musela. Uspořádala si tyto debaty jen kvůli infrastruktuře kolem haly, kterou nemají dokončenou. Líbí se nám například cyklostezky, ale čekali jsme vysvětlení, aby lidé pochopili, co mohou ovlivnit. Od přestavitelů radnice jsme se nedozvěděli ani odpověď na dotaz, zda by město z tohoto programu mohlo například opravit Císařské lázně. Že není důvod, proč by to nemělo jít, nám sdělila až zástupkyně příslušné regionální rady,“ uvedl k veřejné debatě Otomar Homolka ze sdružení O co jim jde. Debatu kritizoval i jeho kolega Jaroslav Fujdiar. „Co si mám myslet o odpovědi náměstka Petra Keřky (ODS), který na na dotaz jednoho staršího Karlovaráka, zda Karlovy Vary budou stavět další domovy důchodců, odvětil že ne, protože o rodiče se mají postarat jejich děti?“

Zda náměstek Keřka skutečně takto tvrdě reagoval, nám nepotvrdil. Nebral včera telefon.