Situace kolem karlovarské památky, Národního domu, začíná být nepřehledná. Až teprve s tříletým zpožděním nyní vyplývá na povrch, že město uzavřelo na tento objekt nájemní a i smlouvu o smlouvě budoucí kupní s Eltodem až poté, co jeho bývalý vlastník Ivo Ouřada podal na Národní dům předběžné opatření.

To by mohlo mít zásadní vliv na práva Eltoda.

Město však tvrdí, že smlouvy s firmou jsou platné. Nájemní smlouva byla podepsána 21. července roku 2005. Ouřada předal žalobu na Okresní soud v Karlových Varech 17. června roku 2005. Tím chtěl zamezit městu, aby objekt prodalo, pronajalo či zahájilo jeho rekonstrukci.

„Vedení města žaloby ignoruje. Ač je mu písemně znám stav věci, zavazuje se dalšími smlouvami, o nichž ví, že je nemůže dodržet. Celé to bohužel vede jen k dalším škodám, které zaplatí daňoví poplatníci,“ tvrdí Ouřada. Právě to nyní brání Eltodu, aby zahájilo opravu, protože na Národní dům je od té doby plomba.

Vedení města v původním vyjádření z minulého týdne uvedlo, že o této žalobě bylo informováno soudem až v říjnu roku 2006, tedy po podepsání nájemní smlouvy. Ředitel Katastrálního úřadu Karlovy Vary Libor Tomandl však poznamenal, že Ouřada předal žalobu na soud už ale 17. června roku 2005. Stejné datum potvrdil i sám Ouřada, který Deníku poskytl i kopii dokumentu včetně data podání žaloby.

Na karlovarském soudě však nyní není soudní spis k dispozici, a tak není možné ze zápisů dohledat, kdy dal soud městu na vědomí, že Ouřada podal žalobu na předběžné opatření. To přitom není jedinou žalobou, kterou v této době Ouřada kvůli Národnímu domu podal. O svých úmyslech a tedy také o další podané žalobě na ušlý zisk však už v lednu roku 2005 informoval vedení magistrátu.
Redakce má kopii.

Problémy jsou i se stavebním povolením. To totiž Krajský úřad Karlovarského kraje jako nadřazený orgán karlovarského stavebního úřadu přerušil právě kvůli soudnímu sporu. „Odvolání Iva Ouřady proti umístění stavby ´rekonstrukce a dostavba hotelového a obchodního komplexu Národní dům´ jsme obdrželi 28. listopadu 2007. Projednání tohoto odvolání je přerušeno do té doby, než bude pravomocně skončeno soudní řízení u Okresního soudu v Karlových Varech mezi žalobcem Ivem Ouřadou a žalovaným městem Karlovy Vary o určení vlastnického práva k nemovitostem v budově Národního domu a přilehlým oblastem,“ vysvětlila Andrea Bocková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Vedení radnice dál ale tvrdí, že o předběžném opatření se dovědělo až 25. října roku 2006, což lze podle náměstka primátorky Tomáše Hybnera (ČSSD) snadno doložit. Podle něho o žalobě v době podpisu smlouvy město nevědělo.

„V této souvislosti je nutno poznamenat, že i kdyby město vědělo o podané žalobě, pak by mohlo uzavřít jím realizované smlouvy, když jejich uzavření podaná žaloba jakkoli nebrání a současně ve věci již bylo v minulosti pravomocně rozhodnuto ve prospěch města,“ dodal Hybner.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová