Pacienti po náročných operacích a těžkých úrazech budou v karlovarské nemocnici od včereška hospitalizováni v nově zrekonstruované jednotce intenzivní péče (JIP) na chirurgickém oddělení. Ta byla kvůli nevyhovujícím provozním podmínkám přes půl roku umístěna v provizorních prostorách. „Právě na toto oddělení jsou kladeny velké technické, přístrojové a hygienické nároky. Jsme proto rádi, že je rekonstrukce je dokončena a provoz zde může začit,“ uvedl zdravotní ředitel Karlovarské krajské nemocnice Filip Berger. Nová jednotka, jejíž moderniace stála přes milion korun, je vybavena šesti lůžky napojených na nejmodernější přístroje akutní medicíny, které čtyřiadvacet hodin monitorují základní životní funkce pacientů. Už dnes sem budou převezeni dva pacienti.

"Jde o pacienta s těžkým krvácením do zažívacího ústrojí a pacienta po náročné opraci střev. Zbylá lůžka budou využita také,“ vysvětlila specializovaná zdravotní sestra Gabriela Šíchová.

O nemocné na jednotce intenzivní péče se stará specializovaný zdravotický tým. Podle Šíchové bude pacient čtyřiadvacet hodin pod dohledem lékařů a zdravotních sester, jimž k s kvalitou a důsledností při ošetřování nemocných pomůže i kamerový systém. „Návštěvy na tomto oddělení jsou možné pouze domluvě s ošetřujícím lékařem. Záleží na stavu pacienta,“ vysvětlila Gabriela Šíchová.

Kromě modernizace přístrojů a zázemí pro zdravotnický personál jsou na jednotce intetnzivní péče vyměněny podlahy,rozvody medicinálních plynů a teplé i studené vody. Nové jsou radiátory, osvětlení, okna, nástěnné rampy, rozvody a systémy pro zavěšení monitorů i vstupní dveře.
„Jako třešnička na dortu jsou obrázky na stěnách, které namalovaly děti ve školce při dětském oddělení karlovarské nemocnice,“ dodala mluvčí Zdeňka Marková.

Modernizací projde nejenom karlovarská nemocnice, ale rekonstrukce je naplánována také v Chebu. „Připravili jsme rozvojové generely všech tří nemocnic v kraji. Rekonstrukce chebské nemocnice si vyžádá 440 milionů. První etapa si vyžádá padesát až sto milionů korun. Tento záměr ale musí schválit vedení Karlovarského kraje,“ uvedl ředitel KKN Jiří Fojtík. Vedení krajské nemocnice chce investovat i do přístrojového vybavení. V plánu je nakoupení deseti monitorů, které by propojily oddělení intenzivní medicíny. „Jeden přístroj by nás vyšel na 250 tisíc až půl milionu korun. Je ale nezbytné investovat do tak zvaného život zachraňujího vybavení,“ vysvětlil Fojtík.

Rekonstrukce JIP v číslech
Jednotka intenzivní péče v karlovarské nemocnici byla v provizorních prostorách přes půl roku. Její modernizace si vyžádala náklady ve výši milionu 235 tisíc korun. Zvýšila se tím úroveň pracoviště pro pacienty Karlovarské krajské nemocnice, ale i pro zdravotníky při poskytování péče.