VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožuje Novou Roli prach a hluk, nebo je to jen fáma?

NOVÁ ROLE / JIMLÍKOV - Kaolinový lom, který má být otevřen na samém pomezí města, evokuje četné otázky. Odborníci z božičanské kaolinky tvrdí, že se lidé nemají čeho obávat.

2.10.2007 1
SDÍLEJ:

Lom větší než Nová Role vznikne v místech, kde to asi čekal málokdo – kilometr od sídliště a ve své konečné fázi sotva sto metrů od hráze rybníka. (Na mapce vyznačeno žlutě.)Foto: AMapy.cz, httpeia.cenia.cz

Lidé žijící v katastru města Nové Role a obce Jimlíkov mají obavy, že s blížícím se otevřením nových kaolinovách ložisek v bezprostřední blízkosti jejich bydliště, dojde k velkým změnám jak v kvalitě ovzduší, tak k fatálnímu navýšení hlučnosti a například i ke snížení vydatnosti podzemních pramenů. Novorolští zastupitelé však na svém jarním zasedání dali záměru akciové společnosti Sedlecký kaolin k otevření lomu „Jimlíkov – sever“ zelenou a pokud nedojde k nějakému zásadnímu zjištění ze strany příslušných krajských a státních orgánů, má nastávajících pět generací místních obyvatel o čem diskutovat. Ložiska kaolinu budou totiž podle údajů firmy vyčerpaná až po více než sto letech.

„Rozhodnutí není pro nás vůbec jednoduché,“ říká starosta Nové Role Václav Heřman. „Na jedné straně nikdo z nás nevítá přiblížení těžební činnosti do takové blízkosti města, ale na straně druhé je třeba myslet i na stovky místních lidí, kteří tak mají postaráno o práci na desítky dalších let dopředu.“

„Co mi bude platné, že můj soused má nadosmrti zajištěnou práci, když já, kdybych se třeba rozhodl pro prodej své zahrady u rybníka, nenajdu po otevření lomu už nikdy kupce za cenu, kterou bych mohl požadovat dnes,“ uvažuje Novorolák Miloslav Vitoušek. „A co mají teprve říkat majitelé rodinných domků, kterých je v okolí také několik?“ ptá se.

„Nemyslím si, že to bude tak hrozné, jak je vidět na mapce,“ polemizuje městský zastupitel Libor Škarda. „Lom má být otvírán postupně a každá jáma po vytěžení zasypána a rekultivována. Firma navíc slíbila městu finanční kompenzace.“

„Rozumím sice dobře ekonomickým a politickým důvodům, které vedou místní zastupitele ke schválení záměru otevření lomu, ale nechci se dočkat toho, aby se nemovitosti v našem městě staly neprodejné a celá lokalita neatraktivní pro zájemce o podnikání v jiné oblasti, než je porcelánový a těžební průmysl,“ vyjádřila obavy Jana Schmiegerová, vedoucí odboru výstavby města Nové Role. „Podívejte se na takový Jimlíkov, to je obec, ve které se díky její poloze mezi lomem a kaolinkou jakoby zastavil život. Téměř nikdo nový tam nestaví, nekupuje domy, neinvestuje ani nepodniká,“ dodala úřednice.

Jimlíkov v izolaci?

Také obyvatelé samotného Jimlíkova, který spadá pod Novou Roli, nejsou plánovaným otevřením nového lomu nijak nadšeni. Jsou však mezi nimi mnozí, které božičanská kaolinka živí, a tak se snaží aspoň uhájit některá svá práva. Proto se koncem května sešli a sepsali několik zásadních požadavků, které předali novorolským zastupitelům.

Jimlíkovští, kteří poukazují například na fakt, že dojde k přerušení mnoha cest a stezek k okolním obcím a ocitnou se tak prakticky zcela v izolaci uprostřed ´měsíční krajiny´, do které se nejen nikdo nebude stěhovat, ale nejspíš sem přestane jezdit i veřejná doprava – a to včetně školních spojů – se obávají také o snížení hladiny podzemní vody tolik důležité pro udržení místní zeleně a v neposlední řadě je děsí hluk, prach a špína, které podle jejich názoru výrazně narostou.

Práší se nebo ne?

Stanovisko Vojtěcha Zítka, generálního ředitele Sedleckého kaolinu, a.s., se nám nepodařilo k dané problematice získat, odkázal nás na jednání s Ivem Lukešem z oddělení přípravy výroby božičanské kaolinky. „Inženýr Lukeš ví o záměru vše a podá vám požadované informace,“ komentoval své rozhodnutí Zítko.

„Kaolin je při těžbě vlhký a vůbec nepráší,“ tvrdí Ivo Lukeš. „Něco jiného ale je, když přepadne z korby náklaďáku, uschne na silnici a rozjezdí ho pak auta. Potom se, samozřejmě, práší. Že se to bude stávat i nadále, to je více než pravděpodobné. Stále bojujeme s nedodržením kázně a předpisů ze strany řidičů, ale to je asi obecný problém,“ řekl.

Naprosto opačný pohled na problematiku velké prašnosti v okolí kaolinky i samotné těžební jámy mají ale místní lidé. Ivana Toufarová, která žije na ubytovně v Božičanech, si stěžuje: „Větrat pokoj mohu vždy jen na malou chvíli, jinak by byl celý pod vrstvou bílého písečku, okna u auta musím umýt před každým vyjetím,“ tvrdí. „Dělala jsem dříve ve Staré Roli v provozu a odešla jsem také proto, že jsem měla obavy o své zdraví. Jsem přesvědčena o tom, že lidé, kteří dlouhodobě pracují s kaolinem, musejí mít následky na plicích,“ dodala Toufarová.

Jde i o Starou Roli

Obavy související s otevřením kaolinového lomu mají pochopitelně i obyvatelé Staré Role. Vždyť hranice první lokality je od jejich hřbitova coby kamenem dohodil a vzhledem k tomu, že v našem regionu vane převážně západní vítr, mohou starorolští očekávat spad prachu i zvukové efekty v možná ještě daleko větší míře, než Novorolští.

„Záměr, jakým je otevření nového dobývacího prostoru, musí být v souladu s územním plánem obce,“ sdělila Regina Kindratová z odboru životního prostředí na Krajském úřadě Karlovarského kraje, která se právě těmito záležitostmi zabývá. „Zatímco z pohledu Staré Role bylo v tomto směru vše zcela bezproblémové, novorolští zastupitelé museli na jaře územní plán částečně upravit tak, aby dovolil realizaci tohoto záměru,“ vysvětlila krajská úřednice.

Lze se bránit?

Možnosti zvrácení stávajícího stavu jsou pro ty, kteří mají vážné připomínky k otevření lomu, značně omezené. Přesto však existují. „Nechápu, proč na tak závažné téma nebyla s obyvateli regionu vedena veřejná, podrobná diskuse,“ říká Roman Pištěk z Nové Role. „Je veřejně známé, že na jednání zastupitelstva přijde pár lidí, ale jsou přece další možnosti, jak lidi k diskusi pozvat – například místní zpravodaj nebo internet,“ dodal.

Na internetových stránkách města je dnes už umístěna v diskusním fóru anketa, ve které mohou lidé vyjádřit svůj postoj.

Hlasovat lze na této adrese, kde je třeba kliknout v dolní části stránky na odkaz obecná diskuse a následně otevřít téma s názvem „Otevření kaolinového lomu ano či ne? Víme přesně, o co jde?“.

Pro ty z vás, kteří se chtějí o záměru otevření lomu dozvědět co nejvíce aktuálních informací, je pak ideální vyhledat si vše na stránkách informačního systému EIA. Posuzování vlivů na životní prostředí se totiž v současné době provádí tak zvaným procesem EIA, a to v souladu se zákonem č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. Těžba nerostných surovin v takovém rozsahu, jako tomu má být u Nové Role, patří mezi 'záměry vyžadující zjišťovací řízení' a vše najdete zde. Do příslušné kolonky 'vyhledat' je třeba vložit kód MZP164, a pak už se dokumentace otevře.

Nejúčelnějším způsobem vyjádření názoru je však osobní účast na jednání Městského zastupitelstva Nové Role, na kterém by se měla po vrácení dokončeného zjišťovacího řízení tato problematika definitivně dořešit. „Jestli tomu tak bude, to nedokážu v současné chvíli říci, protože nám dosud dokumenty nebyly vráceny,“ vysvětluje starosta Heřman. „Pokud budou všechna vyjádření pozitivní, nevidím důvod, proč o tom znovu jednat, když jsme na jaře záměr schválili jednomyslně, tedy všemi patnácti hlasy,“ dodal.

2.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - TOUŽIM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě TOUŽIM. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště toužim, Plzeňská, č.p. 149, 364 01 Toužim. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088. Výroba - Výroba Správci objektů 8 000 Kč Správci objektů ŠKOLNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠKOLNÍK, Kontakt: pí Dietlová Markéta, tel.: 353 585 603 (PO - PÁ od 8:00 - 14:30), e-mail: karlovyvary@trivis.cz, Zajišťování drobných oprav, zimní úklid v okolí budovy, údržba budovy školy, apod.. Pracoviště: Trivis - střední škola veřejnoprávní karlovy vary, s.r.o. - 001, T. G. Masaryka, č.p. 559, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Markéta Dietlová, +420 353 585 603. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, Kontakt: p. Kratochvíl Petr, tel.: 606647514, e-mail: pub.cihelna@seznam.cz, Přijmeme číšníky/servírky do Pub Cihelna ve Žluticích., 20 000 Kč náborový příspěvek, dopravu hradíme, celodenní stravování zajištěno, možnost přespání., Nabízíme pracovní poměr na plný úvazek i na brigádu na pár hodin denně.. Pracoviště: Petr kratochvíl - pub cihelna - 001, Pod Strání, č.p. 507, 364 52 Žlutice. Informace: Petr Kratochvíl, +420 606 647 514. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 17 500 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci SKLADNÍK, ŘIDIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK, ŘIDIČ, Kontakt: pí Karásková Dagmar, tel.: 775 228 788, e-mail: dagmar.karaskova@kokiskashop.cz, Nabízíme práci ve velice atraktivním prostředí internetového obchodu. Na českém trhu se již pohybujeme osmým rokem. , , V současné době hledáme kolegu do skladu. Jedná se o denní naskladnění zboží, vyzvednutí objednaného zboží u dodavatele, dovoz do našeho skladu, zabalení a vyskladnění zboží pro konečné zákazníky dle objednávek a odeslání poštou., Jedná se o osmi hodinovou pracovní dobu. , , NABÍZÍME: , - stabilní pozici s možností profesního růstu, - po roce možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, - přátelský mladý kolektiv, - možnost seberealizace, - práce v Karlových Varech - sklad Stará Role, , POŽADUJEME:, - řidičský průkaz skupiny B, - základní rozhled v oblasti skladového hospodářství, - umění komunikovat s lidmi, - spolehlivost a čestnost, - ochota učit se novám věcem, - orientace na výkon, práce pro firmu. Pracoviště: Kokiska s.r.o. - 003, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Dagmar Karásková, +420 775 228 788.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslava 150. výročí loketských hasičů byla poslední akcí kulturního léta v přírodním divadle pod hradem.

Kulturní léto v Lokti bylo nejnabitější za celých 19 let

Fotbalisté Stružné (v modrém) dosáhli na velmi cennou výhru 3:2 ve šlágru kola s Kyselkou (v oran
14

Šlágr? Góly, karty, záchranky

Bez prohry stále Dalovice a Kolová

Karlovarsko - Spanilá jízda okresním přeborem Karlovarska v podání dalovické Čechie a kolovského Ajaxu i nadále pokračuje.

Nedostatkové profese ubytuje samotné město

Cheb - Sehnat v Chebu kvalitní a cenově dostupné bydlení je čím dál složitější. I proto nechalo město zrekonstruovat bývalé vysokoškolské koleje.

Hurricani schytali krutý výprask

Karlovy Vary - Na první domácí výhru si florbalisté FB Hurrican Karlovy Vary ještě musí v I. lize mužů počkat. O víkendu totiž dostali pořádnou lekci z produktivity od pražských Black Angels, kteří si odvezli vysokou výhru 9:3.

Utkání roku je zde. Sokolov vyzve ostravský Baník

Sokolov - Den D, hodina H. Fotbalisté Baníku Sokolov dnes od 16 hodin nastoupí ve třetím kole českého poháru doma proti Baníku Ostrava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT