Psi převážně malých plemen zde žili se starší ženou v otřesných podmínkách a naprosté izolaci. Vysvobozením pro ně byla paradoxně až smrt jejich zřejmě psychicky narušené majitelky, která prý do domku nechtěla pustit ani svoje příbuzné.

Podle informací, které Deník získal, se psi brodili ve vlastních výkalech, byli podvyživení a někteří měli přerostlé drápky tak, že pro ně chůze musela být utrpením. Žena je údajně nevenčila, a i když žila v rodinném domku, prý je nepouštěla ani na zahrádku. „Po ženině smrti psy asi týden, než je odchytili ochránci zvířat, chodil krmit její bratr,“ sdělil Deníku inspektor z Krajské veterinární správy Peter Pastierik.

Třináct psů převzalo do své péče občanské sdružení Ostrovský Macík. „Jedná se o malé pejsky ve věku dva až pět let,“ uvedla vedoucí Macíku Hana Šimková. Odchycené psy sdružení nabízí k odběru, upozorňuje ale na to, že případní zájemci by měli být zkušenější chovatelé, protože tito psi jsou zvyklí žít pouze ve smečce. Jak dodal veterinární inspektor, psi hlavně zpočátku budou potřebovat důsledné vedení a klidné prostředí.

„Pejsky se podařilo zachránit díky pražské Nadaci Robin paní Zdeny Frýbové, která jim uhradila veterinární ošetření i krmivo,“ pokračovala Hana Šimková. „Některé ze psů, kteří zřejmě pocházeli od téže majitelky, se podařilo odchytit v Hroznětíně. Zájemci o adopci těchto pejsků si musí domluvit schůzku na telefonním čísle 776 669 084, protože v azylu jsou umístěni jen někteří z nich, ostatní si do prozatímní péče rozebrali členové Ostrovského Macíku,“ upozornila vedoucí občanského sdružení.