Devastace historických objektů v karlovarské památkové zóně pokračuje neuvěřitelným tempem. I když architekt Alexander Mikoláš minulý týden tvrdil, že Quissisana se rekonstruuje podle stavebního povolení a že neví nic o tom, že by v objektu zmizely cenné štuky, realita je ještě krutější. Quissisana už v zadním traktu nemá stropy a po tomto víkendu byl částečně zbourán i dvorní přístavek. Památkáři znovu bijí na poplach, není jim to ale nic platné. Národní památkový ústav v Lokti (NPÚ) totiž zbourání dvorního přístavku zamítl. Oddělení památkové péče karlovarského magistrátu to ale naopak povolilo.

Daleko hůře je na tom ještě Saxonie na Zámeckém vrchu, která sice není památkou, ale nachází se v památkové zóně. Tu investor postupně bourá, až z ní včera zůstaly jen obvodové zdi do druhého patra. Investor na tyto práce přitom nemá demoliční výměr.

Informace o současném stavu Saxonie ředitele NPÚ v Lokti Romana Procházku zaskočila. „Budeme usilovat o udělení pokuty. Nyní čekáme na vyjádření oddělení památkové péče magistrátu a stavebního úřadu. Poslali jsme jim podnět, který jsme zároveň podali i jejich nadřízeným orgánům, a to krajskému úřadu a památkové inspekci. Pokud do daného termínu neobdržíme adekvátní odpověď, budeme to řešit s jejich nadřazenými orgány kvůli nečinnosti úřadů,“ pohrozil nekompromisně Procházka.

Karlovarští patrioti se tak nyní strachují, jak to asi dopadne s domy Olympic se sousedním Albionem na Zámeckém vrchu, které majitel KZET chce spojit v jeden objekt a vytvořit tu podle informací Deníku luxusní bydlení.

„Jako investorům se nám líbí právě historická podstata těchto objektů. Proto se v maximální míře snažíme respektovat památkovou péči a ukončit jejich téměř dvanáctileté chátrání,“ říká člen představenstva firmy Jan Lukeš.

I přes podstatně zvýšené investiční náklady však chce společnost zachovat například většinu vodorovných i svislých kontrukcí či štukovou výzdobu. „Provádíme také náročnou obnovu vnějších výplní. Konkrétně nyní jsme demontovali okna, které náročně obnovuje specializovaná firma, již nám doporučil Národní památkový ústav v Lokti,“ upřesňuje Lukeš s tím, že rovněž i fasádu chce investor vrátit do původního stavu, a to včetně její bohaté výzdoby.

Ivana Kalinová / Jana Kopecká

Glosa: Sluhové ničitelů