Radnice chce znát názory lidí na tři jednoché otázky: Jaké je naše město? Jaké město chceme mít? Co pro to musíme udělat? Názory a náměty občanů chce radnice zapracovat do Strategického plánu udržitelného rozvoje města.
„Budoucí rozvoj Karlových Varů se jistě dotýká všech obyvatel, a proto chceme ke spolupráci přizvat co nejširší okruh občanů, podnikatelů a zájmových sdružení,“ vysvětlil záměr uvolněný zastupitel Pavel Žlebek (Strana zelených).
Veřejného projednávání vizí rozvoje města se bude konat 17. března v 16 hodin v Kongresovém sále hotelu Thermal.
Ze souhrnné analýzy, kterou si už vedení města nechalo zpracovat, vyplývají klady i zápory Karlových Varů. Mezi přednosti patří tradice lázeňství, atraktivita města, modernizované letiště i výhodná příhraniční poloha.
K záporům se řadí nízká politická kultura ve městě, nedostatečná autorita městské správy, nízká atraktivita lázní pro mladé lidi, nedostatečná vzdělanost obyvatel, nadprůměrné ceny bydlení, zhoršující se věková struktura občanů, nebo zanedbaný stav místních komunikací.
Varující jsou ale i hrozby, kterým bude v budoucnu město čelit. „Mezi ně patří úbytek obyavatel, tlak na využití chráněných ložisek kaolinu, nárůst kriminality nebo xenofobie ve vztahu k cizincům,“ vysvětlil Žlebek.
Strategický plán rozvoje města bude podle Tomáše Hybnera (ČSSD), náměstka karlovarské primátorky, sloužit jako podklad pro Integrovaný plán rozvoje Karlových Varů. „Tento program musíme mít zpracován, abychom dosáhli na prostředky z Evropské unie. To je podmínka Bruselu, bez tohoto materiálu o ně přijdeme,“ vysvětlil Hybner.
A nejde o malé peníze. Karlovy Vary by mohly získat 500 milionů.