S neobvyklou nabídkou se na karlovarské zastupitele obrátil teplický podnikatel Ivan Abrahám. Chce využívat Městskou galerii na Staré Louce. Jeho žádost bude už v úterý posuzovat zastupitelstvo. V ten den bude přitom i jednat o přeřazení objektu, v němž galerie sídlí, ze seznamu neprodejných nemovitostí do prodejných.

Jak ale upozornil náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD), v tomto případě je to kvůli chystanému prodeji bytů, které se v budově s galerií ještě nacházejí. V žádném případě se podle něho nechystá prodej Městské galerie. Abrahám přesto však chce představitelům města nabídnout, že je ochoten si galerii pronajmout či dokonce koupit.

Za galerii nabízí tržní cenu

„Je na zastupitelích, zda nám ji pronajmou či prodají. Budeme o ni usilovat za každou cenu. Jsme silná firma, a proto jsme schopni nabídnout tržní ceny,“ uvedl pro redakci Deníku podnikatel.

Ta v současné době funguje jako společnost města s ručením omezeným, která má pouze dva zástupce, zastupitelku Moniku Makkiehovou (ODS) a exprimátora Zdeňka Roubínka, kteří jsou jejími jednateli.

Podivná firma s Ukrajinci

Právě k Roubínkovi měl kdysi Abrahám hodně blízko. V roce 2003 totiž dostali manželé Roubínkovi nabídku, že mohou koupit za 1,5 milionu podíl v domě na Zámeckém Vrchu od svých sousedů. Původně na ni nepřistoupili, později projevili o jejich byt zájem. Částku na účet ale nesložili oni, nýbrž právě Abrahám, a to navíc v hotovosti. V té době navíc vyplynulo najevo, že firma VIM, jejímž byl tehdy jednatelem, má sídlo v rozbořené budově v Teplicích. Ve firmě byla zapsána řada společníků z Ukrajiny.

Abrahám se v roce 2003 přiznal, že firma nikdy nezahájila činnost, a že člověk, který ji společně s ním zakládal, chtěl jen získat české občanství. Ostatní společníky firmy ani Abrahám neznal.

VIM i v roce 2008 nadále existuje. Během let se tu vystřídala řada lidí s ukrajinským příjmením. Abrahám už v ní nefiguruje. Jeho jméno bylo vyškrtnuto na konci roku 2004.

Roubínek o ničem tehdy nevěděl

„Tenkrát jsme měli s jedním ukrajinským právníkem velké plány. Chěli jsme dělat byznys na mezinárodní úrovni. On do této firmy vzal ještě svého bratra. Společnost nikdy nebyla v provozu. Tito dva bratři do ní naopak přibírali stále své nové a nové příbuzné, až jsem se s nimi nakonec rozloučil. Pan Roubínek, se kterým se dlouho a osobně znám, o této mé firmě v roce 2003 ani nevěděl. Když to pak všechno vyšlo u vás v novinách, velmi se na mě kvůli tomu zlobil,“ svěřil se nyní teplický podnikatel.

Až nyní se svěřil, že byt měl být skutečně určen pro něho. „Mám svou provozovnu na Zámeckém Vrchu. Roubínek věděl o bytě v jejich domě. Řekl mi o něm a já o něj projevil zájem, protože bych v něm tak mohl přespávat. Nakonec to skončilo fiaskem, protože prodej bytu se značně zkomplikoval,“ doplnil Abrahám.

Chtějí pozvednout úroveň galerie

Teplický podnikatel mezitím založil společnost Antiqudesign, která na Zámeckém Vrchu provozuje soukromou galerii. „Jsme stoprocentní česká firma, která je v tomto oboru nejsilnější v regionu. Chtěli bychom pozvednout úroveň Městské galerie. Věříme, že na to máme. Z jejího současného provozu město příliš neprofituje. Chtěli bychom v ní rozbít monotónnost. Galerie nemá nyní ducha a spíše se soustřeďuje na moderní umění,“ poznamenal.

Nabídku v galerii chce rozšířit. Chtěl by v ní zachovat obchod s uměním, a to od 17. století až do současnosti. „Sortiment by měl být zaměřen na karlovarský region, konkrétně například na výrobu porcelánu,“ dodal podnikatel.

Makkiehová s tím nesouhlasí

Jednatelka galerie Makkiehová však nesouhlasí s tím, aby se takovýmto způsobem rozhodovalo o budoucnosti těchto nebytových prostor. „Pokud bychom ji měli pronajmout či prodat, tak jedině přes výběrové řízení. Pan Abrahám není jediný, kdo nabízí tržní cenu. Těch podnikatelů, kteří mají o tyto prostory zájem, jsou stovky, a částky, které nabízeli, jsou opravdu hodně vysoké,“ podotkla.

Ta navíc zpochybňuje také to, zda je právě tento podnikatel tím vyvoleným, kdo by měl galerii provozovat. Podle ní totiž Abrahám ve své galerii na Zámeckém Vrchu nabízí vedle umění i kožichy.