Co bylo příčinou sebevraždy vysokého policejního důstojníka Miroslava Fárka, šéfa karlovarské hospodářské kriminálky, který byl nalezen s prostřelenou hlavou ve své kanceláři v ulici I. P. Pavlova v sobotu v noci? Mohly za to údajné neshody s manželkou či něco mnohem závažnějšího? Policie o případu mlčí.

Kolegové sedmatřicetiletého elitního policisty jsou z jeho nenadálé smrti zdrceni a odmítají se k případu vyjadřovat. S rodinou žil v Merklíně, kde nikdo nechce uvěřit, že by právě neshody s manželkou byly důvodem, proč si sáhl na život. V kanceláři navíc údajně nenechal ani dopis na rozloučenou.

Fárek nepodlehl střelnému zranění hlavy ihned na místě, ale až v neděli na neurochirurgii Fakultní nemocnice v Plzni, kam ho transportovala záchranná služba. Postřeleného šéfa kriminálky v jeho kanceláři našli zřejmě kolegové. „Bylo zhruba hodinu před půlnocí, kdy jsme v kanceláři nalezli muže s vážným střelním poraněním hlavy. Po resuscitaci jsme ho letecky nechali transportovat do Plzně,“ informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Hutta. Stejně strohá byla i mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková. „Mohu sdělit jen to, že jsme postřeleného muže v sobotu přijali a v neděli zemřel,“ uvedla.

„S ohledem na přání rodiny i kvůli zachování objektivy při vyšetřování se nebudeme k případu blíže vyjadřovat,“ poznamenala policejní mluvčí Zdena Papežová. Ta nechtěla ani říci, na jakých kauzách hospodářská kriminálka pracovala. Mohla vyšetřovat daňové úniky, korupci i machinace při výběrových řízeních. „Rozsah této trestné činnosti neustále roste a má charakter organizovaného zločinu s mezinárodním prvkem,“ píše se na stránkách ministerstva vnitra. Sebevraždu policisty vyšetřuje inspekce ministerstva vnitra. Také její mluvčí Martina Lídlová odmítla podat informace o šetření.

Fárek patřil k oblíbeným policistům. Pracovalo pod ním šestnáct podřízených. Skupina měla slušné úspěchy. Zatímco policisté nechtějí k tragédii nic říci, lidé v Merklíně si myslí své. Nechápou, jak to mohl Fárek udělat a nechat tu ženu a dvě děti předškolního věku. „Hodně nás to tu všechny překvapilo. Fárkovi jsou nesmírně slušní lidé, byl mezi nimi stále klid a vypadalo to, že se mají i hodně rádi. Proto se nám nezdá, že by se zastřelil právě kvůli neshodám se manželkou,“ nechápala jedna z místních žen.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová