Kauza stavba polyfunkčního domu v karlovarské Svahové ulici se táhne již více než dva roky. Někomu se už mohlo zdát, že skončila. Investor, společnost Arcensiol, totiž splnil podmínky Národního památkového ústavu (NPÚ) a snížil tak budovu z osmi pater na šest.

Jenomže ani to se nelíbí vedení Okresního soudu v Karlových Varech, který se nachází v těsné blízkosti budoucího polyfunkčního domu. Předsedkyně soudu Daniela Kovářová dokonce nevylučuje, že bude narušena bezpečnost soudu. I po snížení pater domu bude totiž z nové stavby vidět do soudního dvora.

Původní podoba domu se nelíbila nejen lidem z okolí, sdružení Klubu za krásné Karlovarsko, ale právě i NPÚ v Lokti. „Nakonec jsme ale docílili toho, že investor přistoupil na to, aby objekt snížil na úroveň výšky sousední budovy zvláštní školy. Navíc díky našim požadavkům se nakonec zmenšil i půdorys plánovaného domu. Původně měla být plocha zastavěná celá,“ vysvětlovala zaměstnankyně NPÚ Romana Riegerová.

Také vedoucí karlovarského stavebního úřadu Ivana Doubová potvrdila, že nakonec skutečně došlo k požadovanému snížení výšky domu. „Územní rozhodnutí bylo nakonec potvrzeno i krajským úřadem. Soud se proti tomu přitom tenkrát ale neodvolal,“ poznamenala Doubová.

Předsedkyně soudu Kovářová však namítla, že odvolání podala. „Odvolali jsme se v rámci připraveného stavebního povolení, a to ke krajskému úřadu. Ale neuspěli jsme s ním. Proto jsme nyní podali žalobu ke Krajskému soudu v Plzni. Nedokáži však odhadnout, zda uspějeme,“ konstatovala Kovářová.

Vedoucí památkové péče magistrátu Miloš Hladký doplnil, že od doby, co bylo vydáno stavební povolení, se podoba domu již nezměnila. „Co se týče problému soudu, tak jen vím, že se tam navrhovala jakási stěna, která by zamezila pohledu do soudního dvora,“ upřesnil Hladký.

Stavbu navrhla projektová kancelář Arch 99. Její zaměstnanci ale včera odmítli podat Deníku informace.