Ani po pondělním jednání zaměstnanci Karlovarského porcelánu nevědí, co s nimi bude a zda se neocitnou na dlažbě. Věřitelský výbor, který se znovu sešel, aby prodej zbylých třech závodů v Nové Roli, studia Thun v Lesově a manufaktury v Klášterci nad Ohří projednal, své rozhodnutí znovu odložil.

„O prodeji budou věřitelé jednat až zítra,“ uvedl včera insolvenční správce Karlovarského porcelánu (KP) Tomáš Čermín.

Jedinou porcelánkou, která má nového vlastníka, je tak manufaktura v Chodově. Tu věřitelé minulý týden prodali firmě Lofida vietnamského občana Huu Loi Nguyena.

„Jde o peníze, proto se prodej porcelánek tak protahuje. Je to složitá situace,“ uvedl Čermín. Dodal, že ve hře je až pět zájemců, kteří předložili nabídky. „Ne ale na všechny závody,“ dodal Čermín bez bližšího upřesnění.

O co více si věřitelé dávají s prodejem na čas, o to více další průtahy vadí odborům. Vladimír Kubinec, předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu je doslova roztrpčen. „Já už jsem z toho prakticky na nervy. To si z nás dělají legraci? Vždyť tam lidé bez výplat udělali všechno proto, aby provoz závodů udrželi,“ rozzlobil se. Pokud věřitelé nerozhodnou o prodeji porcelánek do konce března, jsou odbory rozhodnuty doporučit pracovníkům, aby už do práce nechodili. „To myslíme vážně,“ dodal rozlíceně Kubinec. Pracovní smlouvy jim totiž vyprší 31. března a hře je podle něho existence a budoucnost osmi set zhaměstnanců.

Také byli zprávou o odloženém prodeji závodů zaaskočeni. „To je hrůza a neseriozní jednání. Kdo to má vydržet? Slyšíte, co říkají ženské? To se nedá ani napsat,“ nebrala si servítky Marcela Dubová, šéfka odborů závodu v Nové Roli. „Jste kravaťáci a bílí límečkové…“ vzkazují pracovníci porcelánek věřitelům. „Kdo za tím je? kdo to zdržuje? Banky? Kde ta chyba teď vlastně je? Vždyť my jsme udělali více než byla naše povinnost a pracovali téměř zadarmo. Teď už se nikdo nemůže vymlouvat na vedení, vždyť to už je ze hry,“ rozlíceně se ptají zaměstnanci.

Podle našich informací prodej nebokují ani plynaři, ani energetetici. „My jsme pro to, aby výroba pokračovala a aby se v závodech vyrábělo,“ uvedl Antonín Holomecký, ředitel prodeje zakázek Západočeské plynárenské. Na dotaz, kolik činí pohledávky Karlovarského porcelánu oddpověděl, že přesné číslo nesdělí, ale jde řádově o miliony.