Akciová společnost Hengis z Plzně je nakonec tou fimou, která si bude kupovat čtyři závody zkrachovalého Karlovarského porcelánu (KP), tedy podnik v Nové Roli, Thun Studio v Lesově, závod v Klášterci nad Ohří a Sítotisk ve Staré Roli. Včera o tom definitivně rozhodl věřitelský výbor.

„Částku, za kterou si tato společnost závody koupí, však zatím nejsem oprávněný zveřejnit,“ uvedl insolvenční správce KP Tomáš Čermín.
I když má Hengis v předmětu podnikání pronájem nemovitostí, přesto chce navázat na tradiční výrobu porcelánu. Několik týdnů ovšem potrvá, než nový majitel podnik převezme.

Firma Hengis byla účelově založená pro koupi porcelánky.
Miroslav Kříž, jeden ze šéfů Hengisu

„Termín obnovení provozu závisí na mnoha faktorech. V první řadě to je kupní cena, kterou musí kupec složit. Pak jde o kupní smlouvu, ale i rozhodnutí soudu, který musí s prodejem souhlasit,“ vysvětlil Čermín a pokračoval: „Dalším faktorem jsou technologie. Už nyní je jasné, že výroba porcelánu bude přerušena. Proto už jednámi s plynárnami a energetikou, jak zajistit dodávku nergií tak, aby v podnicích byl alespoň částečně zachován provoz. Není totit možné zcela přerušit dodávky energií ve zmíněných závodech.“

Společnost Hengis založili na konci roku 2007 mladí plzeňští právníci a Miroslav Kříž, předseda představenstva Viktoria Plzeň. V Hengisu zastává post předsedy dozorčí rady. Deníku včera oznámil, že Hengis byla účelově založená pro koupi KP.

„Je pravda, že nemáme praxi s výrobou porcelánu. Máme ale jisté zkušenosti, jak podniky vést. Už v tuto chvíli nevylučuji, že k výrobě porcelánu přizveme strategického partnera. Nemůžu vyloučit ani tu možnost, že bychom závody za nějaký čas prodali,“ prozradil Kříž a dodal, že obsazení Hengisu se v brzké době ještě změní. „Za nějakou dobu tak už bude zřejmé, který subjekt za námi stojí, budou se měnit i lidé v představenstvu. Vylučuji ale, že bychom byli napojení na bývalý management Karlovarského porcelánu,“ upřesnil předseda dozorčí rady s tím, že on ale ve firmě zůstává.
Doplnil, že už nyní dojde k některým k technickým úkonům, takže do čtrnácti dnů by podle něho mohly být sepsány kupní smlouvy. Je jich totiž několik. „Do měsíce bychom chtěli mít všechno v pořádku. Insolvenční řízení trvalo déle, než jsme čekali. Nechceme lidem situaci ještě více ztěžovat, ale jinak to opravdu nejde,“ konstatoval předseda dozorčí rady Hengisu.

Už zítra se noví majitelé podívají do závodů KP. Budou tu jednat ohledně zajištění mimimálního provozu. Zatím ale není vůbec jasné, kolik lidí najde v nové porcelánce místo. „V tuto chvíli nedokážu říci, kolik lidí zaměstnáme. Musíme si na to udělat analýzu. Ani my ale nechceme zhoršovat současnou velmi složitou sociální situaci stávajících pracovníků porcelánky,“ dodal Kříž.

Důvodem, proč se celé řízení tak vleklo, je podle Čermína ten, že pro věřitele bylo důležité, aby v podniku byla zachována tradiční výroba. „V první řadě šlo o peníze. Pro věřitele bylo důležité, aby nabídka byla výhodná. Proto se stalo i to, že banky si vynutily navýšení kupní ceny,“ vysvětlil Čermín.
Na to upozornil i Kříž. „Bylo pro nás překvapením, že se řízení zdrželo o několik týdnů a že banky chtěly navýšit cenu. Pro nás to činilo několik desítek milionů korun,“ upřesnil Kříž. Zatímco věřitelé získají po prodeji závodů KP zpět alespoň částečné pohledávky, stávající zaměstnanci KP stále čekají na svou zákonnou výplatu z prosince. A budou čekat ještě dlouho. Jak totiž včera potvrdil insolveční správce Čermín, na ušlé mzdy peníze v tuto chvíli nejsou.

„V současné době na mzdy opravdu nemám dostatek peněz. Jejich uvolnění se bude odvíjet od toho, kolik vyplatíme bankám,“ doplnil.

Podle něho by v této složité chvíli mohl pomoci stát díky novele insolvenčniho zákona. Jak však upozornil Vladimír Kubinec, předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu, přijetí novely může nějaký čas trvat. „Pokud lidem ušlé mzdy nevyplatí správce, pak existuje druhá možnost, a to právě na základě této novely. Poté, co padla vláda, je ale otázkou, kdy se Parlament k tomuto hlasování dostane,“ poznamenal Kubinec.

Co bude následovat
Zítra se rozjíždí jednání ohledně zachování mimimálního provozu v Karlovarském porcelánu.
Zaměstnancům porcelánky končí pracovní vztah k 31. březnu. K tomuto datu je nahlášeno i ukončení provozu v porcelánce.
Do 10. dubna by mohla být zpracována kupní smlouva. Soud musí také souhlasit s plánovaným prodejem porcelánky.