Jedním ze strůjců zájmu o Mozambik je i karlovarský podnikatel Daniel Mašek, spolumajitel školy potápění Trigger Divers. Spolu se svými společníky založil v Africe základnu pro potápěčské výpravy.

„Ideální je, když se váš koníček stane i povoláním. To se poštěstilo mně,“ říká zapálený potápěč, který na sklonku minulého týdne připravil členům občanského sdružení All Family Sport vyprávění o zkušenostech z mozambického putování.

Se školou potápění už absolvoval celou řadu ponorů v nejrůznějších státech světa. Takřka důvěrně zná pobřeží Chorvatska, Itálie, Rudého moře či právě Mozambiku. Jedním z jeho snů je potápění v Karibiku. „Tam se chystáme v příštím roce,“ řekl spolumajitel školy potápění.

Moře poskytuje celou řadu zážitků. Mezi nejsilnější okamžiky potápěčského života Daniela Maška patří situace, kdy v Mozambiku plaval mezi obrovským býložravým žralokem a rejnokem – mantou.

„Potápění v oceánu s sebou však nese i celou řadu rizik. Většinu problémů však mají na svědomí sami potápěči. Například chyby ve vyvážení či přecenění sil. I sebemenší chybička v přípravě na suchu může pod vodou vyústit až v ohrožení života člověka,“ podotkl Mašek.