Až u ministra vnitra Ivana Langra (ODS) chce zastupitelka Monika Makkiehová (ODS) řešit neobvyklou záležitost se dvěma radními z ODS a jedním úředníkem magistrátu.

Makkiehová má totiž informace, že jezdívají do Prahy na policii, kde shánějí diskreditující údaje na nepohodlné lidi. Oním úředníkem je Josef Bečvář, od 1. března šéf odboru auditu a kontroly na radnici a bývalý náměstek šéfa protikorupční policie.

„V Praze na policii si společně s mými stranickými kolegy lustrují lidi a pak je tlačí ke zdi. Chci proto od ministra Langra vysvětlení, zda je toto vůbec možné,“ říká Makkiehová, kterou mrzí, že to činí lidé z její strany.

„Takové praktiky nebyly ani v KSČ. Pokud tak postupuje někdo nyní, tak to dělá protiprávně,“ dodává Makkiehová, která je rozhodnutá dopis poslat co nejdříve.

Zprávy o tom, že radní za ODS si díky Bečvářovi, který má kontakty i na nejvyšších orgánech policie, shánějí informace na lidi, se dostaly i k zastupiteli Jiřímu Kotkovi (SNK/ED). Ten před časem Bečvářovi napsal: „Zaznamenal jsem doprovodné „drby“ o vašem původu a také o vašem poslání - zametat stopy za koaličními tunely. Pokládám je na úroveň drbů o částkách, které provázejí losovačku či prodeje lukrativních domů za směšné ceny prý předem jasným kupujícím.“

Bečvář na dotaz, co je na tom pravdy, nejdříve odpověděl: „Bez komentáře.“ Pak doplnil, že on v Praze žádné informace nezjišťuje. Dodal, že nedávnou cestu do hlavního města absolvoval se dvěma radními.

Těmi jsou podle informací Deníku náměstek Petr Keřka a radní Václav Tomášek (oba ODS).

Keřka odmítl odpovědět, zda absolvoval cestu do Prahy s Bečvářem a co bylo jejím účelem. Na dotaz ohledně lustrování lidí zareagoval: „Na takovéto blbosti nemám odpověď.“

Tajemník Jiří Vávra zdůraznil, že o každé služební cestě chce být informován a úředníci musejí dodržovat vnitřní předpisy radnice.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová