Soustředění, nemilosrdně rychle utíkající čas a rodiče i deváťáci v napjatém očekávání. To byla atmosféra, která včera zavládla na středních školách. Konaly se totiž přijímací zkoušky.

„Letos přijímáme devadesát studentů ze sto šedesáti devíti přihlášených. Z toho jsme padesát osm přijali bez přijímacích zkoušek. Musím říct, že zájem o naši školu byl letos vyšší než v minulých letech,“ oznámila Hana Motyčková, ředitelka karlovarské obchodní akademie v Bezručově ulici. „Otevřeme dva obory – obchodní akademii a ekonomické lyceum,“ dodala ředitelka.

Podle ní zájem o školu přesahuje i hranice Karlovarského kraje. „Měli jsme tu zájemce i z Lubence či Mostecka. Hlásilo se i dost cizinců, například z Kazachstánu, Ukrajiny či Vietnamu,“ dodala Motyčková.

Na obchodní akademii se dozorující učitelé s žádnými pokusy o podvádění u přijímaček nesetkali. „Žádné zvláštní prohřešky jsme neřešili. Deváťáci byli soustředění, věnovali se testům a myslím, že se dobře koncentrovali na svou práci,“ zhodnotila učitelka Jana Chyšková, která měla dozor v jedné ze tříd.

Přijímací zkoušky se skládaly ze tří částí – českého jazyka, matematiky a všeobecných znalostí. „Největší strach jsem měla z matematiky. Na přijímací zkoušky jsem se připravovala v kuse tři týdny. Samozřejmě jsem byla nervózní, ale snažila jsem se na důležitost zkoušek nemyslet a přemýšlet pouze nad řešením úkolů,“ svěřila se žákyně Hana Geťková z Karlových Varů.

Na První české gymnázium v Karlových Varech se hlásilo na čtyřleté studium méně lidí než v minulém roce a na osmileté studium naopak více. „Pokles na čtyřleté studium byl zhruba desetiprocentní, naopak na osmileté je nárůst o třicet procent. Bez přijímaček jsme nikoho nevzali,“ informoval Zdeněk Papež, ředitel gymnázia.

„Rozhodně počítáme s tím, že budeme pořádat i druhé kolo zkoušek,“ dodal ředitel.

Na některých školách se přijímací řízení nekonalo. „My jsme žáky brali na základě výsledků studia ze základní školy,“ říká Michal Vachovec, ředitel karlovarské střední odborné školy stavební.

„S počtem zájemců jsme relativně spokojeni, i když to samozřejmě vždy může být lepší. Trochu nás mrzí, že budeme muset například v jedné třídě vyučovat dva obory. Toto řešení rozhodně není nikterak ideální, ale vzhledem k počtu zájemců se to jinak vyřešit nedá. Rozhodně to ovšem neznamená, že by se studentům nedostalo kvalitního a úplného vzdělání,“ ujistil ředitel karlovarské stavební školy Vachovec.