Jednou z možností například je, že sama primátorka Veronika Vlková (ODS) může podle zákona o obcích pozastavit rozhodnutí rady města, pokud ho považuje za nesprávné.

Primátorka přitom několikrát pro Deník uvedla, že by byla pro zachování městské mateřinky. Navíc nyní existují vážné pochybnosti, zda bylo projednání materiálu o této školce vůbec standardní.

Primátorka Vlková zatím materiál od rodičů neobdržela. Poskytla jí ho tak redakce. Na základě toho Vlková příslíbila, že ho nechá přezkoumat právním odborem. „V každém případě nebudu činit žádné rozhodnutí do pondělního zasedání klubu ODS, kde chci tento problém otevřít a budu samozřejmě respektovat většinový názor klubu. Budu navrhovat, aby se celá záležitost ještě jednou otevřela a případně přehodnotila,“ konstatovala primátorka Vlková.

Další otázkou je, zda–li sežene město vůbec nějakého zájemce s akreditací, který by byl ochoten v ulici Krále Jiřího provozovat soukromou školičku. „Pokud se nikdo do výběrového řízení nepřihlásí, vypíšeme nové,“ vysvětloval náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD). Na dotaz, co když se ani v tomto druhém kole neobjeví žádný nájemce, Hybner reagoval: „Vy to ze mě dolujete. Já ale věřím, že se někdo přihlásí. Pokud ne, tak to budeme muset řešit.“

Radní Martin Zeman (ČSSD) však tuto otázku zodpověděl. „Pokud vám na ni náměstek neodpověděl, udělám to za něj. Když neseženeme nájemce, budeme hledat peníze na opravu městské školky,“ upřesnil Zeman.

Zatímco vedení města tvrdí, že právě pronájmem nebytových prostor se vyhne finančním problémům spojených s nutnými investicemi do domu, situace může být naprosto opačná. Pokud totiž nájemce investuje do městského objektu, jde o neoprávněné obohacení města, jako tomu bylo konkrétně v případu golfového hřiště na Olšových Vratech či nyní v aktuálních Lázních III.

Vedení města však přesto i v případě školky v ulici Krále Jiřího bude požadovat, aby nájemce zainvestoval požadované opravy. Pak by se ale mohlo stát, že by je chtěl zpět proplatit po městu. Podle Zemana by tato věc měla být ošetřena v nájemní smlouvě. „Variantou by bylo, že by se investice nájemcem umořovaly z nájmu,“ poznamenal Zeman. Právě to by ale pak znamenalo, že opravu zafinancuje vlastně město.

Vedení radnice vedle této možnosti počítá i s další. „Ve smlouvě by mohlo také stát, že investice, které nájemce podnikne, nebude po městu požadovat,“ dodal mluvčí radnice Jakub Kaválek.